Spectrophotometric determination of the methyldopa and levodopa through oxidative coupling reactions using the prepared reagent [2-amino-5-(para-aminophenyl)-1,3,4-oxadiazole],Mosul, Iraq
HHazırlanmış reaktif [2-amino-5-(para-aminophenyl)1,3,4-oxadiazol] kullanarak metildopa ve levodopa'nın oksidatif bağlantı reaksiyonları ile spektrofotometrik tayini, Mosul, Irak
- Tez No: 855855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN, DR. MOHANAD AL-HAMAWEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalıĢma, birincil amin içeren farmasötik bileĢiklerin spektrometrik olarak belirlenmesini içeriyordu. 2-amino-5-(para-aminofenil)-1,3,4-oksadiazol sentezlendi ve oksidatif birleĢtirme yöntemi kullanılarak farmasötik bileĢiğin metil-dopa ve levodopa analizi için bir reaktif olarak kullanıldı. Metil-dopa ve levodopa için UV spektrumları, sırasıyla λMax 404 nm ve 417 nm olan oksitleyici maddelerle iĢlemden sonra çözeltide açık kahverengi ve kahverengi renk verdi. Metil-dopa için 0,75 mL ve levodopa için 1,0 mL'lik en iyi reaktif hacmiyle belirlenen optimal konsantrasyonlar sırasıyla 40 µg/mL ve 30 µg/mL idi. Ayrıca Potasyum dikromatın en etkili oksitleyici ajan olduğu bulunmuĢtur. Ek olarak, her iki ilaç için elde edilen tespit limiti (LOD) sırasıyla 1,021 µg/mL ve 4,125 µg/mL iken elde edilen kantitasyon limiti (LOQ) sırasıyla 2,762 µg/mL ve 8,143 µg/mL idi. Her bir ilaç için ortalama geri kazanım yüzdesi neredeyse %99.663 ve %100.06 olup göreceli standart sapmalar sırasıyla % (1.357, 1.246) olmuĢtur. GeliĢtirilen yöntem farmasötik preparatlara doğruluk ve yüksek hassasiyetle uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study involved the spectrometric determination of primary amine-containing pharmaceutical compounds. 2-amino-5-(para-aminophenyl)-1,3,4-oxadiazole was synthesized and used as a reagent for the analysis of the pharmaceutical compound's methyl-dopa and levodopa using the oxidative coupling method. The UV-spectra for methyl-dopa and levodopa give light brown and brown color in solution after treatment with oxidizing agents with λMax of 404 nm and 417 nm respectively. The optimal concentrations determined with the best reagent volume of 0.75 mL for methyl-dopa and 1.0 mL for levodopa was 40 µg/mL and 30 µg/mL, respectively. Moreover, Potassium dichromate was found to be the most effective oxidizing agent. In addition, the limit of detection (LOD) obtained for both drugs was1.021 µg/mL and 4.125 µg/mL, while the limit of quantitation (LOQ) obtained was 2.762 µg/mL and 8.143 µg/mL, respectively. The average percentage recovery for each drug was almost 99.663 and 100.06%, with relative standard deviations of (1.357, 1.246) %, respectively. The developed method was applied to pharmaceutical preparations with accuracy and high precision.