Yüzme antrenörlerin meslek seçimindeki davranışsal niyetleri: İstanbul ili örneği
Behavioral intentions of swimming coaches in choosing a career: Example of Istanbul province
- Tez No: 855860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul ilinde faaliyet gösteren yüzme antrenörlerinin meslek seçimindeki davranışsal niyetlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da 2023 yılında aktif olarak görev yapan yüzme antrenörleri, örneklemini ise seçkisiz olarak ve gönüllülük usulüne göre araştırmaya katılım sağlayan 213 erkek, 177 kadın toplamda 390 yüzme antrenörü oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan antrenörler 20-30 yaş aralığında 131 kişi (Ort: 3,83), 31-40 yaş aralığında 211 kişi (Ort: 3,43) ve 41 yaş-üzeri aralığında 48 kişiyi kapsamaktadır (Ort: 3,42). Araştırmada verilerin elde edilmesi amacıyla ''Demografik bilgi formu, Mesleki Seçim Yeterlilik Ölçeği ve Davranışsal Niyet Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler frekans analizi ile ortalama ve standart sapma değerleri alınarak hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu, parametrik testlerin uygulanabilmesi için test edilmiş ve ardından parametrik testlerden Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde, yüzme antrenörlerinin davranışsal niyetleri, demografik özelliklere göre incelendiğinde yaş, gelir durumu, çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir (p0.05). Yüzme antrenörlerinin mesleki seçim yeterlilik düzeyleri demografik özelliklere göre incelendiğinde yaş, medeni durum, eğitim durumu ve çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir (p0.05). Pearson korelasyon analizine göre yüzme antrenörlerinin meslek seçimi ile davranışsal niyetleri arasında orta düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu ilişkinin orta düzeyde pozitif ve anlamlı olması, yüzme antrenörlerinin mesleklerine olan bağlılığının ve tutumlarının, gelecekte belirli davranışları gerçekleştirme niyetlerini etkileyebileceğini öne sürmektedir. Yani, bir yüzme antrenörünün mesleğine olan tutkusu arttıkça, belirli hedeflere ulaşma niyeti de artabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the behavioral intentions of swimming coaches in their career choices in Istanbul province. The population of the study consists of 390 swimming coaches actively working in Istanbul in 2023, with 213 males and 177 females participating voluntarily in the research. Among the participants, there were 131 individuals aged 20-30 (Mean: 3.83), 211 aged 31-40 (Mean: 3.43), and 48 aged 41 and above (Mean: 3.42). The data were collected using a“Demographic Information Form, Vocational Choice Competence Scale, and Behavioral Intention Scale.”Descriptive statistics were calculated through frequency analysis, mean, and standard deviation using SPSS 25.0 software package. The normal distribution of the data was tested for the application of parametric tests, followed by the use of Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation Analysis. Upon analyzing the results, it was found that the behavioral intentions of swimming coaches varied significantly according to demographic characteristics such as age, income status, and years of experience (p0.05). Similarly, the vocational choice competence levels of swimming coaches varied significantly based on demographic characteristics such as age, marital status, educational background, and years of experience (p0.05). According to the Pearson correlation analysis, a moderate level of positive significant relationship was found between the career choices of swimming coaches and their behavioral intentions. The fact that this relationship is moderately positive and significant suggests that the commitment and attitudes of swimming coaches towards their profession may influence their intentions to undertake certain behaviors in the future. Therefore, as the passion for their profession increases, the intention to achieve specific goals may also increase.