Fitness merkezlerindeki kişisel antrenörlerin tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigating the burnout levels of personal trainers in fitness centers based on various variables
- Tez No: 858658
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili Çankaya ilçesinde hizmet veren fitness merkezlerindeki kişisel antrenörlerin, tükenmişlik düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek yılı, eğitim seviyesi, gelir seviyesi ve gün içi çalışma saati gibi çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada mevcut durumu saptamaya yönelik genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili Çankaya ilçesinde hizmet veren fitness merkezlerindeki kişisel antrenörler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise amaca uygun gönüllülük esas alınarak seçilen 242 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel antrenörlerin demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu ile Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistik yöntemleri (yüzde/frekans), Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis-H Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca Kruskal Wallis-H Testi sonucundan ortaya çıkan anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında meydana geldiğini tespit etmek için Mann Whitney-U Testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to examine the levels of burnout among personal trainers in fitness centers located in the Çankaya district of Ankara province, considering various variables such as gender, age, marital status, years of profession, education level, income level, and daily working hours. A general survey model was used to determine the current situation in this study. The population of the research consisted of personal trainers working in fitness centers in the Çankaya district of Ankara. The sample of the research consisted of 242 participants selected based on voluntary participation. The research utilized a personal information form containing demographic information of personal trainers, along with the Maslach Burnout Inventory. Descriptive statistical methods (percentages/frequencies), Mann Whitney U Test, and Kruskal Wallis H Test were employed for data analysis. Additionally, the Mann Whitney U Test was utilized to identify which groups exhibited significant differences based on the results of the Kruskal Wallis H Test. The analysis was conducted using the SPSS 22 software package, and a statistical significance level of p < 0.05 was considered. According to the analysis results of the study, no significant differences were observed between the gender, marital status, education level, and income level variables of personal trainers and their levels of burnout. Based on the age variable, significant differences were observed in the emotional exhaustion sub-dimension of burnout syndrome. With respect to the professional experience variable, a significant difference was found in the personal accomplishment sub-dimension. In terms of the variable of working hours, significant differences were observed in the emotional exhaustion and personal accomplishment sub-dimensions. In conclusion, it is evident that variables such as age, professional experience, and daily working hours play a role in the burnout levels of personal trainers.