Durdurulamayan pandemi: Sağlıkta şiddet üzerine bir meta analiz çalışması
He unstoppable pandemic: A meta-analysis study on violence in health
  1. Tez No: 855867
  2. Yazar: BÜŞRA ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Ocak 2015-Kasım 2023 yılları arasında ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan sağlık profesyonellerine yönelik şiddetin incelendiği 45 araştırma makalesinin meta-analiz yöntemiyle değerlendirilmesi ve yorumlanması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaların kalite değerlendirmesinde Polit ve Beck tarafından önerilen kalite değerlendirme ölçütleri kullanıldı. Değerlendiriciler arası uyum Kappa istatistiği, etki büyüklüğü“Odds Ratio”, çalışmalar arası heterojenlik Cochran'ın Q istatistiği ile hesaplandı. Yayın yanlılığını belirlemede Kendall'ın tau b katsayısı ve huni grafiği kullanıldı. Meta analize dahil edilen çalışmaların etki büyüklüğü ve yayın yanlılığı CMA 3 (Comprehensive Meta Analysis) programı deneme sürümü kullanılarak hesaplandı. Analize dahil edilen makaleler rastgele etkiler modeline göre değerlendirildi. İncelenen çalışmalarda Sağlık profesyonellerinin karşılaştığı şiddetin sıklığını; oldukça maruz kaldıkları ve bu oranın 3 kat fazla etkisinin olduğu, Sağlık profesyonellerinin karşılaştığı şiddetin türü; sözel şiddete fiziksel şiddete göre daha fazla maruz kaldıkları bu maruziyetin 4 kat fazla olduğu, Sağlık profesyonellerinin karşılaştığı şiddetin nedenleri; sözel iletişim problemlerinin diğer nedenlere göre daha fazla maruz kaldıkları bu etkinin 2 kat fazla olduğu, Sağlık profesyonellerinin karşılaştığı şiddet hangi ortamlarda gerçekleştiği; hastanelerde en sık acil servis odalarında, servislerde, polikliniklerde, bekleme salonlarında, park yerlerinde, koridorlarda ve kafeteryalar da diğer birimlere göre 2 kat daha fazla riskli olduğu, Sağlıkta şiddette en fazla hangi sağlık profesyonellerinin maruz kaldığının cevabı olarak hekim ve hemşirelerin şiddetin gelişiminde istatiki olarak diğer meslek gruplarına göre anlamlı bir etki yarattığı en fazla hekimler ve hemşirelerin şiddetle karşılaştığı saptandı. Sağlıkta şiddetin önlenebilmesi yasal mevzuatın caydırıcılığının düzenlenmesi ile yeniden ele alınması ve sağlık profesyonellerinin sonuç alabileceklerine inandırılmaları önerilmektedir. Hasta ve hasta yakınları ile doğru iletişimin kurulması gerektiği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Şiddet, sağlıkta şiddet, sağlık profesyoneli, meta analiz
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate and interpret 45 research articles examining violence against healthcare professionals published in national and international peer-reviewed journals between January 2015 and November 2023, using the meta-analysis method. Quality assessment criteria suggested by Polit and Beck were used in the quality assessment of the studies. Inter-rater agreement was calculated with Kappa statistic, effect size was calculated with“Odds Ratio”, and inter-study heterogeneity was calculated with Cochran's Q statistic. Kendall's tau b coefficient and funnel plot were used to determine publication bias. The effect size and publication bias of the studies included in the meta-analysis were calculated using the trial version of the CMA 3 (Comprehensive Meta Analysis) program. The articles included in the analysis were evaluated according to the random effects model. In the studies examined, the frequency of violence faced by health professionals; The type of violence faced by health professionals, to which they are exposed to a great extent and which has a 3 times greater impact than this rate; They are exposed to verbal violence more than physical violence, and this exposure is 4 times higher. The reasons for the violence faced by health professionals are; Verbal communication problems are more likely to be exposed to than other causes, and this effect is twice as high. In which environments does the violence encountered by health professionals occur? In hospitals, emergency rooms, wards, polyclinics, waiting rooms, parking lots, corridors and cafeterias are 2 times more risky than other units. As an answer to which health professionals are most exposed to violence in health, physicians and nurses are statistically different in the development of violence. It was determined that physicians and nurses were most exposed to violence, which had a significant impact compared to professional groups. It is recommended that the prevention of violence in health should be reconsidered by regulating the deterrence of the legal legislation and that health professionals should be convinced that they can achieve results. It is thought that correct communication should be established with patients and their relatives. Keywords Violence, violence in health, health professional, meta-analysis