Mobbingin örgütsel bağlılıkla ilişkisi üzerine bir çalışma
The relationship between mobbing and organizational commitment
  1. Tez No: 855866
  2. Yazar: ABDÜLLATİF PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, örgütsel bağlılık ve mobbing arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada, mobbingin farklı boyutları ve örgütsel bağlılığın alt boyutları üzerinde durulmuş, bu konuların çeşitli demografik ve mesleki değişkenlerle karşılaştırması yapılmıştır. Mobbing, iş yerindeki bireylerin sistematik bir şekilde psikolojik taciz ve baskıya maruz kalmaları olarak tanımlanırken, örgütsel bağlılık; bir kuruma duyulan sadakat ve aidiyet hissi olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada mobbing, iş arkadaşları ile ilişkiler, iş ve kariyer ile ilgili engellemeler, özel yaşama müdahale, işe bağlılık, tehdit ve taciz alt boyutları olarak ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, örgütsel bağlılık; duygusal, devam, ve normatif bağlılık olarak üç alt boyutta incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, mobbingin örgütsel bağlılık ile negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Mobbinge maruz kalan bireylerde örgütsel bağlılığın düşük olduğu, mobbingin özellikle duygusal ve devam bağlılık ile negatif bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem ve çalışma süresi gibi demografik ve mesleki değişkenlere göre mobbing algısı ve örgütsel bağlılığın anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu araştırma, iş yerlerinde mobbingin önlenmesi ve örgütsel bağlılığın artırılması için stratejiler geliştirmek amacıyla önemli içgörüler sağlamaktadır. Öneriler arasında, mobbinge karşı sıfır tolerans politikasının uygulanması, çalışanların kariyer gelişimini destekleyen programlar, iş-özel yaşam dengesinin korunması için esnek çalışma saatleri ve uzaktan çalışma seçeneklerinin sunulması gibi tedbirler yer almaktadır. Ayrıca, örgütsel bağlılıkla ilgili olarak duygusal ve normatif bağlılığın artırılması, sosyal ilişkilerin ve iş ortamının iyileştirilmesi, işe bağlılığın artırılması gibi öneriler de araştırma sonuçlarına dayanarak geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, mobbingin örgütsel bağlılık ile ilişkili olduğunu vurgulamakta ve bu sorunla mücadelede etkili yöntemler sunmaktadır. Çalışma, örgütsel bağlılık ve mobbing konularında kapsamlı bir literatür incelemesi sunarak, bu alanlarda daha derinlemesine araştırmalar yapılmasına zemin hazırlamaktadır
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between organizational commitment and mobbing. The study focuses on various dimensions of mobbing and sub-dimensions of organizational commitment, and compares these aspects across different demographic and professional variables. Mobbing is defined as systematic psychological harassment and pressure experienced by individuals in the workplace, while organizational commitment is considered as a sense of loyalty and belonging to an organization. In the study, mobbing is examined in sub-dimensions such as relationships with colleagues, impediments related to work and career, interference with private life, commitment to work, threats, and harassment. Additionally, organizational commitment is analyzed in three sub-dimensions: affective, continuance, and normative commitment. The findings of the research indicate a negative correlation between mobbing and organizational commitment. It has been identified that individuals who experience mobbing exhibit lower levels of organizational commitment, particularly in terms of affective and continuance commitment. Furthermore, the perception of mobbing and organizational commitment significantly varies according to demographic and professional variables such as gender, age, marital status, educational background, professional seniority, and duration of employment. This research provides valuable insights for developing strategies to prevent mobbing in the workplace and to enhance organizational commitment. Recommendations include implementing a zero-tolerance policy against mobbing, offering programs that support career development, ensuring work-life balance through flexible working hours and remote work options. Additionally, based on the research findings, suggestions have been developed to increase affective and normative commitment, improve social relationships and the working environment, and enhance commitment to work. In conclusion, this study highlights the relationship between mobbing and organizational commitment, offering effective methods to combat this issue. By providing a comprehensive literature review on organizational commitment and mobbing, it lays the groundwork for more in-depth research in these areas.