Relation between cell wall modification and responses of barley roots to drouth stress during germination
Hücre duvarı modifikasyonu ile arpa köklerinin çimlenme sırasında kuruluk stresine cevapları arasındaki ilişki
- Tez No: 855896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Tarm 92 çeşidi arpa köklerinin çimlenme aşamasında karşılaşılan kuraklık stresine uyum sağlama mekanizmalarını incelemeyi amaçlamıştır. Bu, hücre duvarı modifikasyonlarıyla ilişkili gen ekspresyonu değişikliklerinin incelenmesiyle sağlanmıştır. Çalışmada seçilmiş ksiloglukan endotransglikosilaz XTH genleri olan HvXTH4, HvXTH11, HvXTH27 ve HvXTH30'un kuraklık stresindeki rollerini araştırılmıştır. Deneysel kısım, %10 PEG6000 aracılığı ile Tarm 92 arpa tohumlarının kuraklık stresine maruz bırakılmasını içermektedir. Stres uygulama süresi boyınca her gün köklerin çimlenmesi gözlemlenmiş ve fizyolojisi değerlendirme için uzunlukları ölçülmüştür. Ek olarak, bağıl su içeriğinin ölçümleri yapılmıştır. Kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu QPCR uygulanmış ve veri normalizasyonu için üç referans geni seçilmiştir. İncelenen genlerden HvXTH4 anlatımı seviyesinin üçüncü günden sonra negatif regülasyon sonrası normale döndüğü gözlenmiştir. HvXTH11, HvXTH27 ve HvXTH30 durumunda yeniden aktivasyonları ikinci günden sonra gerçekleşmiştir. İncelenen XTH genleri ve bunların dört günlük kuraklık stresi süresi boyunca seviyeleri, kök hücre duvarı manipülasyonunun düzenlenmesi yoluyla çimlenen arpanın stres toleransına katkıları hakkında fikir edinmemize yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the mechanisms by which Tarm 92 variety barley roots adapt to the drought stress encountered during the germination phase. This was achieved through the examination of gene expression alterations associated with the cell wall modifications. In this study, we investigated roles of chosen xyloglucan endotransglycosylase XTH genes, HvXTH4, HvXTH11, HvXTH27, and HvXTH30 in drought stress. The experiment involved exposing Tarm 92 barley seeds to drought stress using 10% PEG6000. The germination and physiology of the roots were assessed, and their lengths were measured every day for four days. Additionally, measurements of the relative water content RWC were taken. Furthermore, all the samples underwent quantitative polymerase chain reaction QPCR, and three housekeeping genes were selected for data normalization. However, once these genes undergo adaptation and commence the process of restoring their activity, they do so after the third day in HvXTH4. In the case of HvXTH11, HvXTH27, and HvXTH30, their reactivation occurs after the second day. The studied XTH genes and their levels over a four-day duration of drought stress helped us to gain insight about their contribution to stress tolerance of germinating barley through regulation of its root cell wall manipulation.