Comparing different laser patterns ın etching enamel for ceramic bracket bonding
Seramik braket birleştirme için emaye aşındırmada farklı lazer desenlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 855897
  2. Yazar: DANA HANNOUF
  3. Danışmanlar: assist. Prof. Dr. AYŞE SENA SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Braketler ortodontide kullanılan küçük apareylerdir ve seramik braketler deformasyona karşı dirençleri ve gelişmiş renk stabiliteleri nedeniyle tercih edilirler. Estetik üstünlüklerinin aksine, seramik braketler inerttir ve bu nedenle dişe tutunmak için daha yüksek bir bağlanma gücü gerektirir. Geleneksel yöntemde bu, dekalsifikasyona neden olan asitle aşındırma pürüzlendirmesi ile sağlanır. Lazerler bu dezavantaja bir alternatif olarak incelenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, seramik braketlerin yapıştırılmasından önce minenin aşındırılması için güvenli bir yöntem olarak Erbium lazer ile yapılan farklı desenlerin sonuçlarını araştırmaktır. Ön deneylerde, seçilen parametreler için ışınlama işlemi sırasında pulpa odasındaki sıcaklık artışı ölçülmüştür. Ana deneylerde mine aşındırma için önerilen diğer parametreler arasından 100 mj/15 Hz/1.5 W seçilmiştir. Deneylerin ana bölümünde tarama deseninin önemi incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Analize göre noktasal aşındırma grubu (PIG) hem lazerle aşındırma hem de geleneksel aşındırma gruplarından anlamlı bir farklılık göstermiştir. Çalışmanın sonuçları ayrıca asitle aşındırılmış grup ile yönlü taranmış lazerle aşındırılmış gruplar olan VSG ve HSG arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını belirtmiştir. Ayrıca, iki lazerle taranmış kazıma grubunun (VSG ve HSG) kesme bağlanma dayanımı arasında da anlamlı bir fark bulunmamıştır. Desen uygulaması yeterli bir bağlanma kuvveti gösterdi, ancak horizantal ve vertikal desenler arasında anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Brackets are small attachments used in orthodontics. Ceramic brackets are more favored because of their resistance to deformation, and their color stability. In contrast to their aesthetic superiority, ceramic brackets are inert and require a higher bonding strength to adhere with tooth. The conventional method is achieved by acid etching roughening which cause carries formation and decalcification. Lasers are being examined as an alternative to this disadvantage. The main objective of this study was to investigate the consequence of different patterns done by Erbium laser as a safe method for etching enamel before bonding ceramic brackets. In preliminary experiments the temperature increases in pulp chamber during the irradiation. 100 mj/15 Hz/1.5 W was selected among the other recommended parameters for enamel etching in the main experiments. The importance of scanning pattern was examined and compared in the main part of the experiments. According to the analysis the point-etched group (PIG) showed a significant difference from both the laser-etched and conventionally etched groups. The results of the study also mentioned that there is no statistically significant difference between the acid-etched group and the directionally scanned laser-etched groups, VSG and HSG. Additionally, there was no significant difference between the shear bond strength of the two laser-scanned etched groups, VSG and HSG. Application of pattern showed an adequate bonding force, but there was no significantly difference between the horizantal and vertical patterns