Identification of on intestinal microbiota associated with irritable bowel syndrome
Irritabl bağırsak sendromu ile ilişkili bağırsak mikrobiyotasinin tanımlanması
- Tez No: 855908
- Danışmanlar: PROF. DR. ROZELİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsan bağırsağında bulunan mikrobiyal gruplar arasındaki denge, sağlığın korunması için çok önemlidir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), kronik ve tekrarlayan karın ağrısı ve bağırsak alışkanlıklarında değişiklik gösteren yaygın bir sindirim bozukluğudur. Genetik, epigenetik ve cinsiyetle ilişkili faktörlerin sinir ve bağışıklık-endokrin üst sistemlerinin işleyişini etkilediği, ayrıca beyin-bağırsak fizyolojisinin düzenlenmesini, safra asidi üretimini ve emilimini etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, IBS'li hastalarda bağırsak mikrobiyota çeşitliliğini araştırmaktır. Çalışma, mikrobiyal çeşitlilikteki değişikliklerin (düşük veya yüksek) IBS semptomları üzerindeki etkisinin yanı sıra hastaların sahip olduğu hastalıkların mikrobiyota ve IBS üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Balcalı Hastanesi'nde bir gastroenterolog tarafından kolonoskopi biyopsisi ile IBS hastalarından toplam 10 bağırsak örneği alınmış ve Illumina tabanlı yeni nesil dizileme yöntemleri kullanılarak bakteriyel biyoçeşitlilik analiz edilmiştir. IBS semptomları olan 10 hastadan alınan örnekler karşılaştırıldı ve semptomlar arasındaki ilişkileri yorumlamak için bakteri çeşitliliği analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The balance of microbial communities in the human gut is critical to maintaining good health. Irritable bowel syndrome (IBS) is a common digestive disorder characterized by chronic and recurrent abdominal pain and altered bowel habits. Genetic, epigenetic, and gender-related factors are known to influence the function of the higher nervous and immune-endocrine systems, as well as the regulation of brain-gut physiology, bile acid production, and absorption. The objective of this study is to investigate the diversity of gut microbiota in patients with IBS. The study aims to determine the impact of changes in microbial diversity (low or high) on IBS symptoms, as well as the effects of diseases that patients have on microbiota and IBS. A gastroenterologist at Balcalı Hospital collected samples by colonoscopy biopsy, obtaining a total of 10 gut samples from IBS patients. Bacterial biodiversity was analyzed using Illumina-based next-generation sequencing methods. Samples from 10 patients with IBS symptoms were compared, and bacterial communities were analyzed to interpret the relationships between symptoms.