Kadın sıklet sporcularında hızlı vücut ağırlığı değişimlerinin oksidatif stres ve kas hasarına etkisi
The effect of rapid weight changes on oxidative stress and muscle damage in female weight class athletes
- Tez No: 855948
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sporcular bir alt kategoride yarıştıklarında avantaj elde edecekleri düşüncesiyle müsabakalardan önce vücut ağırlıklarını hızlı azaltma ve tartı sonrası hızlı geri kazanma yöntemlerine başvurmaktadır. Sporcular vücut ağırlıklarını hızlı azaltıp ve hızlı geri kazandıklarında avantaj sağlayacaklarını düşünseler de bu durum sağlık ve performanslarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu çalışmada, sıklet sporcularında hızlı vücut ağırlığı kaybı ve hızlı vücut ağırlığı alımının oksidatif stres ve kas hasarı üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve bu etkiler arasında anlamlı bir fark olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya sıklet sporlarında en az beş yıl ulusal düzeyde yarışmış, 20-25 yaş arasında (22.25±1.60), 12 sağlıklı kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, kendi seçtikleri bir yöntemle, beş gün içinde hızla vücut ağırlıklarını azaltmış ve ardından 16 saat içinde vücut ağırlıklarını hızla geri kazanmışlardır. Araştırma sürecinde, vücut ağırlığı kaybı öncesi, kayıp sonrası ve hızlı ağırlık kazanımı sonrası olmak üzere üç farklı zaman diliminde, sporcuların vücut ağırlıkları, yağsız vücut kütlesi, vücut yağ oranı ve su oranları ölçülmüştür. Ayrıca, oksidatif stres ve kas hasarı göstergeleri olarak kabul edilen total oksidan seviyesi (TOS), total antioksidan seviyesi (TAS) ve kreatin kinaz (CK) düzeyleri belirlenmek üzere katılımcılardan antekübital venlerinden kan örnekleri alınmıştır. Verilerin analizinde tekrarlı ölçümlerde tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin anlamlılık düzeyleri p0.05).
Özet (Çeviri)
Athletes resort to rapid weight loss and quick weight regain methods before competitions with the belief that competing in a lower category will give them an advantage. Although athletes think that these methods of rapid weight loss and gain will provide them with an advantage, this practice negatively affects their health and performance. Therefore, this study aimed to investigate the effects of rapid weight loss and rapid weight regain on oxidative stress and muscle damage in weight class athletes and to determine whether there is a significant difference between these effects. Twelve healthy female athletes aged 20-25 (22.25±1.60), who had competed at the national level in weight class sports for at least five years, voluntarily participated in the study. Athletes managed to rapid weight loss within five days using their chosen method, followed by rapid weight gain within 16 hours. The body weights, lean body mass, body fat, and water ratios of the participants were determined before rapid weight loss, after rapid weight loss, and after rapid weight regain. Additionally, during this process, blood samples were taken from the antecubital veins of the participants to determine their total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS) and creatine kinase (CK) levels for oxidative stress and muscle damage. Single-factor analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis were used to analyze the data. The significance level of the data was set at p0.05).