Nikel katalizli hidrojen ototransfer tepkimeleri
Nickel catalyzed hydrogen autotransfer reactions
  1. Tez No: 855949
  2. Yazar: ŞEVVAL ÇİV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜLCEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, nikel katalizörleri kullanılarak transfer hidrojenasyon ve dehidrojenasyon basamaklarını içeren hidrojenin ödünç alma yöntemiyle organik kimyada çok değerli bileşikler olan α-alkillenmiş keton bileşiklerinin tek basamakta seçimli bir şekilde sentezi amaçlanmıştır. Farklı elektronik ve sterik özelliklere sahip nikel komplekslerinin alkilasyon tepkimelerindeki katalitik aktiviteleri incelenmiştir. İlgili komplekslerin, alkilasyon reaksiyonlarında etkili olduğu test edilmiştir. Kompleksler arasında en yüksek aktiviteyi Katalizör 1'in gösterdiği görülmüştür. Katalitik denemeler 10 farklı substrat kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to selectively synthesize α-alkylated ketone compounds, which are very valuable compounds in organic chemistry, in a single step, by the hydrogen borrowing method, which includes transfer hydrogenation and dehydrogenation steps using nickel catalysts. The catalytic activities of nickel complexes with different electronic and steric properties in alkylation reactions were examined. Related complexes have been tested to be effective in alkylation reactions. It was observed that Catalyst 1 exhibited the highest activity among the complexes. Catalytic experiments were carried out using 10 different substrates.