Müşteri ilişkileri yönetiminin müşteri sadakati, güveni ve tatmini üzerindeki etkileri: E-ticaret siteleri kullanıcıları üzerinde bir araştırma
The effects of customer relationship management on customer loyalty, trust and satisfaction: A study on users of e-commerce sites
  1. Tez No: 855961
  2. Yazar: AYDAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZLEM ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Güçlü bir üstünlük çabasının bulunduğu pazar ortamında müşteri ilişkileri yönetimi zemininde müşterilerin sadakat, güven ve tatmin duymasını sağlamak önem arz etmektedir. Teknolojinin sunduğu fırsatlar ile e-ticaret de günümüzde oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada, müşteri ilişkileri yönetiminin müşteri sadakati, güveni ve tatmini üzerinde bir etki gösterip göstermediğini tespit etmek hedeflenmiştir. Bu kapsamda 410 e-ticaret sitesi kullanıcısı ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere ilişkin yapılan analizler ise kayıp veri analizi, uç değer analizi, her değişken için ayrı olarak ortalama ve standart sapmaların belirlenmesi, normallik testi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, frekans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizidir. Bulgular ışığında müşteri ilişkileri yönetiminin müşteri sadakatini, müşteri güvenini ve müşteri tatminini etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a market environment where there is a strong superiority effort, it is important to ensure that customers feel loyalty, trust and satisfaction on the basis of customer relationship management. With the opportunities offered by technology, ecommerce has a wide range of uses today. In this study, it is aimed to determine whether customer relationship management shows an effect on customer loyalty, trust and satisfaction. In this context, a survey was conducted with 410 e-commerce site users. The analyzes made for the obtained data are lost data analysis, extreme value analysis, determination of mean and standard deviations for each variable separately, normality test, reliability analysis, factor analysis, frequency analysis, correlation analysis and regression analysis. In the light of the findings, it was determined that customer relationship management affected customer loyalty, customer trust and customer satisfaction.