İngiliz sömürgeciliğinin Sri Lanka ve Myanmar'ın devlet inşası süreçlerine etkisi
The impact of British colonialism on the state-building processes of Sri Lanka and Myanmar
- Tez No: 855964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMRE PEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 593
Özet
Sömürgecilik, geçmişte birçok toplumu etkileyerek postkolonyal ülkelerin devlet inşası süreçlerini şekillendiren önemli bir tarihsel olgu olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, postkolonyal ülkeler, sömürgecilik geçmişlerini geride bırakmalarına rağmen günümüzde hala sorunlarla boğuşmaktadırlar. Bu tezde, İngiliz sömürgeciliğinin Sri Lanka ve Myanmar'ın devlet inşası süreçlerinde ne derecede etkili olduğu ve her iki vakadaki devlet inşası süreçlerini nasıl şekillendirdiği araştırma sorusuna yanıt aranmıştır. Bu kapsamda, sömürgecilik ve devlet inşası kavramlarının teorik çerçeveleri aktarılmış, bu iki kavram arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Sömürgecilik kavramı; Batı sömürgeciliği, dekolonizasyon, sömürgecilik türleri ve İngiliz sömürge yönetim sistemleri açısından ele alınırken; devlet inşası kavramı ise kavramın teorik temelleri, başarı ölçütleri ve sömürgecilik faaliyetleriyle olan etkileşimi bağlamında irdelenmiştir. Çalışmanın Sri Lanka özelinde incelenen bölümünde; Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları'nın devlet inşası girişimleri, Sri Lanka İç Savaşı sonrası devlet inşası, güç paylaşımı ve yönetim biçimi tartışmaları ile“Sri Lankalılık”kimliği bağlamında ulus inşası değişkenleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Myanmar vakası odaklı bölümde ise etnik silahlı örgütlerin ve hibrit yönetişimin devlet inşasına etkileri, Tatmadaw askeri doktrini, Burma Birliği bağlamında devlet inşası, radikal Budizm'in yükselişi ve her iki ülkede ortak payda olan Budizm konuları incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, alanının uzmanlarıyla yapılan mülakatlarla toplanan birincil kaynaklar, tematik analiz yöntemi ile sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, İngiliz sömürgeciliğinin Sri Lanka ve Myanmar'da bıraktığı mirasları anlamak ve iki ülkenin devlet inşası süreçlerini etkileyen bu mirasların günümüzdeki siyasi, kültürel ve toplumsal dinamiklere nasıl yansıdıklarının anlaşılmasına dair katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Colonialism stands out as an important historical phenomenon that shaped the state-building processes of postcolonial countries by affecting many societies in the past. In this context, although postcolonial countries have left their colonial past behind, they are still struggling with problems today. This thesis explores the extent of British colonial influence on state-building in Sri Lanka and Myanmar, utilizing a theoretical framework encompassing concepts of colonialism and state-building. The examination of colonialism includes Western colonialism, decolonization, types of colonialism, and British colonial administration systems. State-building discussions involve theoretical foundations, success criteria, and their interaction with colonial policies. The Sri Lanka-focused section analyzes state-building initiatives of the Liberation Tigers of Tamil Eelam, power-sharing debates post-Sri Lankan Civil War, and nation-building variables related to a shared identity. The Myanmar-focused section delves into the impact of ethnic armed organizations, hybrid governance, Tatmadaw military doctrine, state-building in the Union of Burma context, the rise of radical Buddhism, and shared Buddhist influences in both countries. Thus, in this study, primary sources collected through interviews with experts in the field are presented through thematic analysis. Methodologically, case studies explore historical backgrounds, political, socio-economic, and cultural impacts, roles in ethnic and religious tensions, and long-term effects of colonial policies. This study contributes to understanding how British colonial legacies shape contemporary political, cultural, and social ynamics in Sri Lanka and Myanmar.