İngiliz sömürgeciliği ve oryantalist sanatçıların Hindistan resim sanatına etkileri
The influence of British colonialism and orientalist artists on Indian painting
  1. Tez No: 868129
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 717
Özet
On altıncı yüzyıldan itibaren Hindistan'ın hâkimi haline gelen Babür İmparatorluğu çok uluslu bir yapıya sahipti. Multikültürel ortam, saray atölyesinde üretilen ve başat resim türü olan minyatürlerin oluşumunda ve gelişiminde etkili olmuştur. Türkler, Hindistanlılar, İranlılar, Araplar ve hatta Ekber Şah döneminden itibaren Avrupalılar Babür İmparatorluğu sınırları içinde ikamet etmiş ve etnik çeşitlilik sayesinde eklektik bir tasvir biçimi yaratılmıştır. Hindistan'daki tarihi olaylar sanatsal yaratımın her aşamasına tesir etmiştir. Babür-Safevi savaşlarının imparator düzeyindeki yansımalarını Babür hükümdar tasvirlerinde ya da sömürgecilik döneminde tasvir edilen Babür Nevvabları ile Doğu Hindistan Ticaret Şirketi yöneticilerinin bir arada resmedildikleri portrelerde güç dengelerinin İngilizlerden yana olduğunu görmek mümkündür. Dolayısıyla Hindistan'da üretilen resimler aynı zamanda tarihin kıymetli görsel belgeleridir. Hindistan on sekizinci yüzyıldan yirminci yüzyılın başlarında kadar geçen sürede İngiliz sömürgeciliğinin merkezidir. Hindistan yalnızca İngiliz tüccarlar için büyük bir Pazar olmamış, aynı zamanda İngiliz portre ve manzara ressamları için de bir fırsatlar diyarı olarak görülmüştür. Hem Şirket mensuplarının talepleri hem de İngiliz ressamların faaliyetlerinin sonucu olarak Hindistan'daki yerli ustalar, tasvir yöntemlerini ve malzemelerini değiştirmiş ve bu sayede Hint resim sanatında ''Şirket Üslubu'' olarak adlandırılan yeni bir resim biçimi ortaya çıkmıştır. Hem Batılı hem de Hint resminin bir karışımı olan bu tür resimler Hindistan'ın İngiltere'deki imajının oluşmasına büyük katkı sağlamıştır. Bu çalışmada Ekber Şah döneminden itibaren Hindistan resim sanatının gelişimi ve İngiliz sömürgeciliğinin Hint resim sanatına etkileri ortaya konmuştur. Hindistan'ı ziyaret eden Oryantalist sanatçıların eserleri ve Hindistan'daki İngiliz ve Hindistanlı aristokratlar ile ilişkileri üzerinde durularak, sanat ve siyaset arasındaki bağlantıya değinilmiştir. Hem İngiliz Oryantalist sanatçıların hem de Ekber Şah döneminden itibaren Hindistanlı sanatçıların eserleri eşliğinde Batılı Oryantalist resmin ve sömürgecilik politikasının Hint resim sanatını ne kadar etkilediği sorusu tartışılmakta ve cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mughal Empire which became the ruler of India from the sixteenth century had a multinational structure. The multicultural environment has been influential in the formation and development of miniatures which are the dominant painting genre and produced in the palace workshop. Turks, Indians, Iranians, Arabs, and even Europeans from the time of Akbar Shah resided within the borders of the Mughal Empire and ethnic diversity created an eclectic form of depiction. Historical events in India have influenced every stage of artistic creation. It is possible to see the imperial reflections of the MughalSafavid wars in the depictions of the Mughal rulers or in the portraits of the Mughal Nawabs depicted during the colonial period and the managers of the East India Trading Company, where the balance of power was in favor of the British. Therefore, paintings produced in India are also valuable visual documents of history. India was the center of British colonialism from the eighteenth century to the early twentieth century. India was not only a major market for British merchants, but was also seen as a land of opportunity for British portrait and landscape painters. As a result of both the demands of the Company members and the activities of the British painters, the local masters in India changed their depiction methods and materials, and thus a new painting form called“Company Style”emerged in Indian painting. A mixture of both Western and Indian painting, such paintings contributed greatly to the image of India in England. In this study, the development of Indian painting from the time of Akbar Shah and the effects of British colonialism on Indian painting are revealed. The connection between art and politics has been mentioned by emphasizing the works of Orientalist artists visiting India and their relations with British and Indian aristocrats in India. In the accompaniment of the works of both British Orientalist artists and Indian artists from the time of Akbar Shah, the answer to the question of how much Western Orientalist painting and colonialism policy affected Indian painting art was given.