Hindistan'da İngiliz sömürgeciliği ve Hindistan'ın bağımsızlık mücadelesi (1858-1947)
British colonialism in India and Indian independence movement (1858-1947)
  1. Tez No: 936111
  2. Yazar: BÜŞRA AKKURT
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ALİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Tarih boyunca emperyalist güçlerin hayallerini süsleyen, uzunca bir dönem Türk hakimiyetinde kalan, pek çok farklı kültürü ve dini içinde barındıran Hindistan'ın Türk hakimiyetinden İngiliz hakimiyetine geçiş sürecinden bahsetmektedir. Ayrıca başta şirketler aracılığıyla daha sonradan doğrudan sömürge düzeni kuran Büyük Britanya'nın izlediği politikaları konu alarak bu sürecin sonunda bölgenin kendi bağımsızlığını nasıl kazandığını anlatmaktadır. XIX.yy. İngiliz sömürgeciliğinin zirve noktasında yer alan coğrafya Hindistan olmuştur. İngilizlerin politikaları sonucunda bölgenin yer altı ve yer üstü zenginlikleri Avrupa'ya aktarılmıştır. Hindu'su Müslüman'ı aynı safta yer alarak İngiliz hâkimiyetine karşı bir ayaklanma başlatmıştır. Bu isyanın büyük yankı uyandırması sonrasında İngilizler bölgenin geleceği için yeni kritik kararlar almak zorunda kalmışlardır. Bunun sonucunda söz konusu coğrafyada başta Hinduların ağırlıklı yaşadığı Hindistan ve Müslümanların çoğunlukta olduğu Pakistan olmak üzere iki ülke, daha sonrasında ise Bangladeş adıyla yeni bir ülke daha kurulmuştur. Ülkemizde bu coğrafyada bir Türk İmparatorluğu kurulmuş olmasına ve yıllarca hakimiyet sürdürmesine rağmen Hindistan üzerinde çok fazla durulmamıştır. Bu sebeple, çalışmanın günümüzde hala gerek doğrudan gerek gizli politikalarla sürdürülen sömürgecilik faaliyetlerinin daha iyi anlaşılmasına ve özellikle Asya siyasetini yakından etkileyen bir bölge olan Hindistan'ın daha iyi tanınıp değerlendirilmesine bir katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study talks about the process of transition from Turkish rule to British rule in India, which has been the dream of imperialist powers throughout history, remained under Turkish rule for a long timeand harbors many different cultures and religions. It also explains how the region gained its independence at the end of this process by focusing on the policies pursued by Great Britain, which established a colonial order first through companies and later directly. The geography at the peak of British colonialism in the XIXth century was India. As a result of the policies of the British, the underground and above-ground riches of the region were transferred to Europe. Hindus and Muslims aligned themselves and started an uprising against the British rule. After this rebellion caused great repercussions, the British had to take new critical decisions for the future of the region. As a result, two countries, India, where Hindus predominantly live, and Pakistan, where Muslims are in the majority, and later a new country called Bangladesh, were established in the geography in question. Although a Turkish Empire was established in this geography in our country and continued to dominate for years, India has not been emphasized much. It is thought that it will contribute to a better understanding of the colonial activities that are still carried out today, both directly and through secret policies, and to a better recognition and evaluation of India, a region that closely affects Asian politics.