Bölge seçimi için gerçekleştirilmiş coğrafi bilgi sistemi uygulaması
An Application of geographical information systems in site selection process
- Tez No: 85598
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CUDİ OKUR, DOÇ. DR. BAHAR ALAKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
IV ÖZET BÖLGE SEÇİMİ İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ UYGULAMASI KOMESLİ, Murat Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Bilgi Teknolojileri Programı Tez Yöneticileri: Doç. Dr. Bahar ALAKENT Prof. Dr. M. Cud i OKUR Şubat 1999, 177 sayfa Bu çalışmanın temel amacı, günümüz dünyasında, hemen her alanda kullanımına ihtiyaç duyulan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBSVnin önemini vurgulamak, aynı zamanda, askeri amaçlarla yapılacak bölge seçimi işlemlerinde zamandan tasarruf sağlayacak bir CBS uygulaması geliştirmektir. Bütün yurt sathına dağılmış Silahlı Kuvvetlerimizin harekatı, stratejik, taktik ve lojistik faaliyetleri için gerekli olacak güvenilir haritalara olan ihtiyaç her gün biraz daha artmaktadır. Askeri birliklerin ve pek çok malzemenin zamanında ve gereken yerde kullanılmak üzere ulaştırılması, yığınağı ve malzemenin depolanması bunların önceden harita üzerinde planlanması ileV mümkün olmaktadır. CBS teknolojisi ile bütün bu faaliyetler çok daha kısa sürede ve daha doğru şekilde yapılabilmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin, askeri birliklerin mevzi seçiminde de kullanılabilirliğini göstermek amacıyla pilot proje niteliğinde uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, amaca yönelik coğrafi veri tabanlarının nasıl hazırlanacağı, nasıl sorgulanacağı, grafikler, görüntüler ve diğer bilgilerin nasıl alınacağı verilmeye çalışılmıştır. Konuyla ilgili bilgisayar programının hazırlanmasında karşılaşılan güçlükler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT AN APPLICATION OF GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS IN SITE SELECTION PROCESS KOMESLİ, Murat MSc in Information Technologies Supervisors: Assoc. Prof. Bahar ALAKENT Prof. M. Cudi OKUR February 1999, 177 pages The main purpose of this study is to emphasize the importance of Geographical Information Systems (GIS) which have a very wide range of applications in our world today and to provide general information about associated terminology and concepts and to develop a time saving GIS application for military purposes in Site Selection process. The requirement for various reliable maps to be used by the Turkish Armed Forces throughout their territory for operational purposes within the context of their strategic, tactical and logistic activities has been increasing on a daily basis. The efficient movement and build up of military units and many associated materials to the required area at the exact time can only beVII achieved through prior planning using maps. GIS technology ensures these activities are conducted with a higher degree of accuracy within a much shorter time interval. An implementation study to spearhead further work has been conducted to demonstrate the applicability of Geographical Information Systems in the selection of military units' positions. The study has attempted to amplify methods used to develop and query purpose-oriented geographic databases and the retrieval of graphics, imagery and other forms of data. Challenges encountered in developing the associated computer software have also been dealt with.