Kireç uygulamasının toprak tepkimesi ve alınabilir ağır metaller üzerine etkisi
The effect of lime application on soil reaction and available heavy metals
- Tez No: 856001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmanın materyalini İzmir Ödemiş'te mikaşistler üzerinde oluşan doğal olarak pH'sı düşük toprak oluşturmaktadır. Saksı koşullarında gerçekleştirilen bu çalışmada bitki materyali olarak Vega F1 tatlı mısır çeşidi (Zea mays saccharata Sturt.) kullanılmıştır. Laboratuvar ortamında toprak tepkimesini 4,85 değerinden 6,69 değerine ulaşıncaya kadar ihtiyaç olan kireç miktarı belirlenmiş ve bu miktar optimal doz kabul edilmiştir. Uygulama konuları kontrol, ¼ ×optimal doz, ½ ×optimal doz, optimal doz ve 2×optimal doz olarak belirlenmiştir. Deneme sonunda toprak tepkimesi en yüksek 2×optimal doz uygulamasında 6,46 olarak belirlenmiştir. Topraktaki ağır metallerin elverişliliği incelendiğinde kireç uygulamasından istatistiksel olarak Cu, Pb ve Ni etkilenmiştir. Kurşunun alınabilirliği artarken diğer iki elementin alınabilirliği azalmıştır. Diğer ağır metallerin alınabilirliği istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Kireç uygulamaları bitki yaş ve kuru biyokütle miktarları üzerine olumsuz etki yapmıştır. Ancak istatistiksel olarak arada bir fark bulunmamıştır. Kireç uygulamaları bitkinin ağır metal içeriklerinde Pb, Cd ve Co dışında istatistiksel bir farklılığa yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
The material of this thesis study consists of naturally low pH soil formed on mica schists in İzmir Ödemiş. In this study, carried out under pot conditions, Vega F1 sweet corn variety (Zea mays saccharata Sturt.) was used as plant material. In the laboratory environment, the amount of lime required to increase the soil reaction from 4.85 to 6.69 was determined and this amount was accepted as the optimal dose. Application subjects were determined as control, ¼ × optimal dose, ½ × optimal dose, optimal dose and 2 × optimal dose. At the end of the experiment, the highest soil reaction was determined as 6.46 at 2× optimal dose application. When the availability of heavy matels in the soil was examined, Cu, Pb and Ni were statistically affected by lime application. While the availability of lead increased, the availability of the other two elements decreased. The availability of other heavy metals was not found to be statistically significant. Lime applications had a negative impact on plant fresh and dry biomass amounts. However, no statistical difference was found. Lime applications did not cause a statistical difference in the heavy metal contents of the plant except Pb, Cd and Co.