E-ticarete etki eden faktörler: Türkiye için zaman serileri analizi
Factors affecting e-commerce: Time series analysis for Turkey
  1. Tez No: 856000
  2. Yazar: ALİ CAN DİŞBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye'de e-ticarete etki eden faktörlerin zaman serisi analiziyle araştırılması, veriler eşliğinde etki eden konuların öneminin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'nin e-ticaret hacmi (TL), Türkiye'de internet kullanımı, Türkiye'de sosyal medya kullanımı, Türkiye'de kişi başına düşen GSYİH, Türkiye'de kredi kartı kullanımı, Türkiye'nin e-ihracat hacmi ve Türkiye'de e-ticaret sitesi sayılarının grafiklerle desteklenerek geriye dönük veri analizlerine yer verilmiştir. E-ticaretin hem Türkiye için hem de uluslararası düzende yükselişi gözlemlenmiştir. 1990'lı yıllarda internetin hayatımıza girmesiyle, ticaret anlayışı farklı bir döneme girmiştir. Hem yerel hem de global alanda e-ticaretin hayatımıza ve ekonomiye nasıl etki ettiği de tez içeriğinde yansıtılmaktadır. Araştırmayla birlikte yıllık veriler ışında bu etkinin nasıl geliştiği, hangi dönemlerde yükseldiğini, nelerden etkilendiği görebilirsiniz. Bu sayede e-ticaretin gelecek gelişimini, e-ticareti etkileyen faktörlerin dönemsel değişimi ve gelecek planlamalarda nelere dikkat edilmesinin gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çalışmada internetin gelişimi, ticarete etkisi, e-ticaretin ortaya çıkışı, dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin gelişimi, e-ticareti düzenleyen kurumlara ulaşabilirsiniz. E-ticaretin dünya ülkeleri arasında, ticari komisyonlar oluşturularak ele alındığını ve gelecekte de ana hedefin sürdürülebilirlik olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Öneriler ve ortaya çıkan sonuca sonuç kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the factors affecting e-commerce in Turkey with time series analysis and to reveal the importance of the affecting issues in the presence of data. This study featured statistics on Turkey's e-export volume, internet usage, social media usage, per-capita GDP, credit card usage, and retrospective data analyses of the number of e-commerce sites in Turkey, all of which were accompanied by graphics. The rise of e-commerce has been observed both for Turkey and internationally. With the introduction of the internet into our lives in the 1990s, the understanding of commerce entered a different era. The thesis also reflects on how e-commerce has impacted our lives and the economy both locally and globally. With the help of the research, you can see how this impact has changed over time, when it has gotten stronger, and what has been having an impact. This will help you understand how e-commerce will evolve in the future, how elements that affect it vary over time, and what needs to be taken into account while planning for the future. In this study, you can find information about the evolution of the internet, its effects on commerce, the emergence of e-commerce, its development globally and in Turkey, as well as the organizations that regulate e-commerce. You can see that e-commerce is managed by forming commercial commissions across nations, and that sustainability will be the key focus in the future. In the conclusion section, recommendations and the outcome are provided.