İlköğretimde çocuğu olan boşanmış kadınların boşanma deneyimleri ve baş etme becerilerinin belirlenmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research on the determination of the divorce experiences and the communication skills of divorced women with children in primary education
- Tez No: 856014
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER PAZARCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Boşanma, evliliğin yasal yollarla sonlandırılması sürecini ifade eder. Bu durum, bazı hukuki, psikolojik ve sosyal etkileri beraberinde getirerek boşanmış kadınları ve çocukları olumsuz yönde etkiler. Bu araştırma, ilköğretimde çocuğu olan boşanmış kadınların boşanma deneyimleri ve baş etme becerilerini belirlemeye yönelik bir araştırmadır. Ayrıca, bu konuda gelecek çalışmalar için katkı sunma amacı taşımaktadır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak veri toplama süreci, içerik analizi teknikleri ve bireysel mülakatlar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini, Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaşayan ve ilk veya ortaokulda çocuğu olan 16 boşanmış kadın oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, boşanma süreçlerinin genellikle ciddi zorlukları beraberinde getirdiğini ve bu zorlukların kadınların baş etme becerilerini ciddi anlamda olumsuz etkilediğini göstermektedir. Kadınların çoğunluğu, çocuklarının velayetinin kendilerinde olması ve maddi zorluklarla karşılaşmalarının, bu olumsuzlukların temel nedenleri olduğunu belirtmiştir. Bu durum, boşanma sonrasında kadınları hem maddi hem de manevi anlamda büyük zorluklarla baş başa bırakmaktadır. Ayrıca araştırmaya katılan boşanmış kadınların çoğu, çocuklarının bu durumdan hem psikolojik hem de akademik olarak etkilendiğini ifade etmiştir. Ayrıca, kadınların çoğunluğu, psikolojik ve sosyal becerilerinin de bu süreçten olumsuz etkilendiğini belirtmiştir. Mülakatlarda, kadınların çoğunun yaşanılan deneyimleri travmatik bir şekilde anlattıkları mülakat esnasında gözlemlenmiştir. Bu araştırma, boşanma sürecinin kadınlar ve çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini öne çıkarmıştır. Hem kadınlar hem de çocuklar, bu süreçten maddi ve manevi anlamda ciddi zorluklar yaşamaktadır. Bu nedenle, bu konuda daha fazla araştırma yapılması ve destek sağlanması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Divorce refers to the process of legally ending a marriage. This situation negatively affects divorced women and children by bringing with it some legal, psychological and social effects. This research is a research aimed at determining the divorce experiences and coping skills of divorced women with children in primary education. In addition, it aims to contribute to future studies on this subject. In this study, the data collection process was carried out using the qualitative research method, content analysis techniques and individual interviews. The research sample consists of 16 divorced women living in the Biga district of Çanakkale and having children in primary or secondary school. Research findings show that divorce processes often bring serious difficulties and these difficulties seriously affect women's coping skills. The majority of women stated that they have custody of their children and that they encounter financial difficulties are the main reasons for these negativities. This situation leaves women with great difficulties, both financially and morally, after the divorce. In addition, most of the divorced women who participated in the research stated that their children were affected by this situation both psychologically and academically. In addition, the majority of women stated that their psychological and social skills were also negatively affected by this process. In the interviews, it was observed during the interview that most of the women described their experiences in a traumatic way. This research highlighted the negative effects of the divorce process on women and children. Both women and children experience serious financial and moral difficulties from this process. Therefore, there is a need for further research and support on this issue.