Liderlik tarzları, örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiler: Çanakkale bankacılık sektörü örneği
Relations between leadership styles, organisational climate, and organisational citizenship behaviours: Case of Canakkale banking sector
  1. Tez No: 856015
  2. Yazar: BERKAN ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Liderler bulundukları örgütlerde örgüt ikliminin oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Oluşan örgüt iklimi örgütte bulunan yöneticilerin benimsedikleri liderlik tarzına göre değişkenlik göstermektedir. Araştırma da etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzları ele alınmıştır. Çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışları sergilemelerinde yöneticilerinin oluşturduğu örgüt iklimi etken bir unsur olarak yer almaktadır. Araştırmanın amacına uygun şekilde çevrimiçi ve elden anket formu ile Çanakkale ilindeki bankacılık sektörü çalışanı olan 154 kişiden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz, korelasyon analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi teknikleri ile analiz edilmiştir. Çalışanların algılarına göre betimsel analiz sonucunda etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzları, örgütsel vatandaşlık davranışları sergilenme sıklığı ve örgüt iklimi (pozitiflik) yüksek düzeyde çıkmıştır. Korelasyon analizi sonucunda yöneticilerin liderlik tarzları, örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasında anlamlı ilişkiler (r=.170-.663) bulunmuştur. YEM analizi sonucunda liderlik tarzlarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına olan katkısında örgüt ikliminin tam aracı role sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır (Ki-kare/s.d.=2,08; CFI=,98; AGFI=,87; RMSEA=,08). Araştırma sonucunda örgütsel vatandaşlık davranışlarının artırılması için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leaders play an important role in the formation of the organizational climate in the organizations they are in. The occuring organizational climate varies according to the leadership style adopted by the managers in the organization. In the research, transactional and transformational leadership styles were discussed. The organizational climate created by their managers is an effective factor in employees' display of organizational citizenship behaviours. In accordance with the purpose of the research, data was collected from 154 banking sector employees in Canakkale province with an online and hand-held survey form. The obtained data was analysed by using descriptive analysis, correlational analysis and Structural Equation Model (SEM) analysis techniques. According to the perceptions of the employees, as a result of the descriptive analysis, transactional and transformational leadership styles, the frequency of displaying organizational citizenship behaviours and organizational climate (positivity) were found to be high. As a result of the correlation analysis, significant relationships (r=.170-.663) were found between managers' leadership styles, organizational climate and organizational citizenship behaviours. As a result of SEM analysis, it was concluded that organizational climate has a full mediating role in the contribution of leadership styles to organizational citizenship behaviours (Chi-square/s.d.=2,08; CFI=,98; AGFI=,87; RMSEA=,08). At the result of the research, suggestions were developed to increase organizational citizenship behaviours.