Kariyer uyum yeteneği ile duygusal zeka, bilişsel esneklik ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Career adaptability and its relation to emotional intelligence, cognitive flexibility and burnout
  1. Tez No: 856013
  2. Yazar: SERGEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel amacı akademisyenlerin kariyer uyum yetenekleri ile duygusal zekaları, bilişsel esneklikleri ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde görev yapan 198 akademisyen katılım sağlamıştır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği Kısa Formu (KUYÖ-KF)”,“Asıl Form Schutte Duygusal Zeka Ölçeği 33-Tr”,“Bilişsel Esneklik Envanteri”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler İçin t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H-Testi ve Welch Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; akademisyenlerin kariyer uyum yetenekleri toplam puanı ve alt boyutlarından aldıkları puanlar ile duygusal zeka, bilişsel esneklik ve tükenmişliğin kişisel başarı alt boyutu puanları arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Akademisyenlerin kariyer uyum yetenekleri toplam puanı ve alt boyutlarından aldıkları puanlar ile tükenmişliğin duyarsızlaşma alt boyutu puanları arasında negatif yönlü, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Akademisyenlerin kariyer uyum yetenekleri toplam puanı ve kariyer uyum yeteneğinin ilgili olma, kontrol, merak alt boyutlarından aldıkları puanlar ile tükenmişliğin duygusal tükenme alt boyutu puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, kariyer uyum yeteneğinin güven alt boyutundan aldıkları puanlar ile tükenmişliğin duygusal tükenme alt boyutu puanları arasında negatif yönlü, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Akademisyenlerin kariyer uyum yeteneklerinin cinsiyet, medeni durum, yaş, akademik unvan, akademisyenlikte geçirilen süre, aylık gelirin ekonomik açıdan tatmin etme durumu, haftalık ders saati, çocuk sayısı ve akademik amaçlı olarak yurt dışında bulunma durumu değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılık göstermediği bulguları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the relationship between the career adaptability of academicians and their emotional intelligence, cognitive flexibility, and burnout. A total of 198 academicians working at Çanakkale Onsekiz Mart University participated in the study. The data were collected using the“Personal Information Form”,“Career Adaptability Scale Short Form (CAS-SF),”“Schutte Emotional Intelligence Scale 33-Tr”,“Cognitive Flexibility Inventory”and“Maslach Burnout Inventory”. Pearson Product-Moment Correlation Analysis, Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H-Test, and Welch Test were employed for the data analysis. The findings of the study indicate that there is a positive, moderate-level significant relationship between the total score and subscale scores of career adaptability and the scores of emotional intelligence, cognitive flexibility, and the personal accomplishment sub-dimension of burnout among academicians. Additionally, a negative, low-level significant relationship was found between the total score and subscale scores of career adaptability and the depersonalization sub-dimension of burnout. There was no significant relationship between the total score and subscale scores of career adaptability, especially the dimensions of relevance, control, curiosity, and the emotional exhaustion sub-dimension of burnout. However, a negative, low-level significant relationship was found between the scores obtained from the trust sub-dimension of career adaptability and the emotional exhaustion sub-dimension of burnout. The research also reported that the career adaptability of academicians did not vary significantly based on gender, marital status, age, academic title, years spent in academia, satisfaction with monthly income, weekly teaching hours, number of children, and international experiences for academic purposes.