Ortaokul öğrencilerinin madde ve doğası konu alanı kavramlarına ilişkin bilişsel yapılarının kelime ilişkilendirme testi(KİT) ile belirlenmesi
Determination of middle school students' cognitive structures regarding the concepts of matter and nature subject area concept using word association test (WAT)
- Tez No: 856053
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmada ortaokul öğrencilerinin“Madde ve Doğası”konu alanı kavramlarına ilişkin bilişsel yapılarının incelenmesi, bilgi eksikliklerinin giderilmesi ve kavram yanılgılarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma modelinde durum çalışması kullanılmıştır. Çalışma grubunu Marmara Bölgesi'nde bulunan gelişmiş bir ilden seçilen iki okul ve okullardan seçilen ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Ölçüt örnekleme ile uygun örnekleme birlikte kullanılmıştır. Öğrencilerin bilişsel yapılarını belirlemek için ünite öncesinde ve sonrasında toplam iki uygulama olmak üzere kelime ilişkilendirme testi(KİT) uygulanmış, ders anlatımı 5E modeli kullanılarak yapılmıştır. Miles&Huberman güvenirlik formülü ile her sınıf düzeyi için ayrı ayrı hesaplama yapılmış, %70 ve üzeri değerler elde edilmesi sebebiyle araştırma güvenilir kabul edilmiştir. Veri analizinde betimsel analiz kullanılmış, kelime frekans tabloları ve kesme noktaları oluşturulmuş, öğrencilerin anahtar kelimeler ile anlamlı ilişkilendirme yapılma düzeyi belirlenmiştir. Cümle frekans tabloları da kategorize edilmiş; bilimsel bilgi, bilgi eksiklikleri ve kavram yanılgıları tespit edilmiştir. KİT'in araştırmayla uyumlu olduğu belirlenmiştir. En anlamlı sonuç, yedi ve sekizinci sınıf öğrencilerinden elde edilmiştir. Tüm öğrencilerin yeni bilgi ile eski bilgiyi ilişkilendirdikleri, kavramlar arası bağlantıyı doğru yapabildikleri, kavram yanılgılarının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the cognitive structures of middle school students regarding the concepts of the subject area“Matter and its Nature”, to eliminate their knowledge deficiencies and to reveal their misconceptions. Case study was used in the research model. The study group consisted of two schools selected from a developed city in the Marmara Region and middle school students selected from these schools. Criterion sampling and convenience sampling were used together. In order to determine the cognitive structures of the students, a word association test (WAT) was applied before and after the unit, and the lecture was conducted using the 5E model. Miles & Huberman reliability formula was used to calculate the reliability for each grade level separately, and the research was considered reliable since the values of 70% and above were obtained. Descriptive analysis was used in data analysis, word frequency tables and cut-off points were created, and the level of students' making meaningful associations with keywords was determined. Sentence frequency tables were also categorized and scientific knowledge, knowledge gaps and misconceptions were identified. WAT is consistent with research. The most significant results were obtained from seventh and eighth grade students. It was observed that all students were able to associate new knowledge with old knowledge, make correct connections between concepts, and their misconceptions decreased.