Maddenin tanecikli yapısı ve saf maddeler konusunda artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirilmesi, uygulamanın öğrencilerin motivasyon, tutum, uzamsal yönelim ve akademik başarıya etkisinin incelenmesi
The development of an augmented reality application on the particulate nature of matter and pure substances, and the systematic investigation of its effects on students' motivation, attitudes, spatial orientation skills, and academic achievement
  1. Tez No: 953014
  2. Yazar: ALİ CAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Artırılmış Gerçeklik (AG) teknolojileri kullanılarak geliştirilen öğretim materyali ile yapılan fen bilimleri öğretiminin; öğrencilerin fen dersine yönelik motivasyonlarına, akademik başarısına, uzamsal yönelimlerine olan etkisini incelemek ve ders işleniş sürecinde AG uygulaması kullanan ortaokul öğrencilerin AG uygulamalarına karşı tutumunu belirlemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2018 yılında güncellenen Fen Bilimleri dersi öğretim programında yer alan“Madde ve Doğası”öğrenme alanı,“Saf Maddeler”konu başlığının kazanımları için ADDIE Modeli temel alınarak bir AG uygulaması hazırlanmıştır. Uygulamanın geliştirilmesi sürecinde bir AG uygulaması olan“Unity”ve“Vuforia”bilgisayar yazılım programlarından ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın ülke genelindeki örgün eğitim sürecindeki tüm 7. sınıf öğrencileri için ücretsiz dağıtımını gerçekleştirdiği ders kitabından yararlanılmıştır. Araştırmada karma desen, sıralı eşit statülü tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel veriler boyutunda, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili, Ereğli ilçesindeki bir devlet ortaokulun 7. sınıfında öğrenim gören 48 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubundaki 24 öğrenciye ADDIE öğretim tasarım modeli temelinde geliştirilen AG destekli öğretim 8 haftalık sürede uygulanırken, kontrol grubundaki 24 öğrenciye ise ilgili kazanımlar dahilinde geleneksel öğretim uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak“ Maddenin Yapısı ve Özellikleri Konusunda Başarı Testi, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği, Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği ve Uzamsal Yönelim Testi”kullanılmıştır. Ön test ve son testten elde edilen veriler, görüşme formlarında elde edilen veriler ile desteklenerek analiz sağlanmıştır. Bu araştırma, AG destekli öğretimin, ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki akademik başarılarını anlamlı ölçüde artırdığını ve uzamsal yönelim becerileri üzerinde olumlu bir etki yarattığını ortaya koymuştur. AG uygulamaları, özellikle soyut kavramların anlaşılmasını kolaylaştırarak öğrencilerin uzamsal düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağlamıştır. Bununla birlikte, motivasyon üzerindeki etkisinin beklenenden sınırlı olduğu görülmüş, ancak öğrencilerin AG uygulamalarına karşı genel olarak olumlu bir tutum sergiledikleri sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, fen bilimleri eğitiminde artırılmış gerçeklik uygulamalarının yaygınlaştırılması, öğretmen becerilerinin geliştirilmesi ve eğitim politikalarına entegrasyonu yoluyla öğrenci başarısını artırmayı önermektedir. Gelecek araştırmalar, farklı konularda ve öğrenci gruplarıyla bu uygulamaların etkililiğini daha kapsamlı incelemelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of science teaching supported by instructional materials developed using Augmented Reality (AR) technologies on students' motivation towards science lessons, academic achievement, and spatial orientation skills, as well as to determine the attitudes of middle school students towards AR applications during the teaching process. For this purpose, an AR application was designed based on the ADDIE Model to address the learning outcomes of the“Pure Substances”topic within the“Matter and Its Nature”learning area, which is part of the Science Curriculum updated in 2018. During the development process, the AR application utilized the“Unity”and“Vuforia”software programs, along with the 7th-grade science textbook distributed free of charge by the Ministry of National Education to all students in formal education across the country. A mixed-methods research design, specifically the sequential equal-status design, was employed in this study. For the quantitative dimension, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used. The sample of the study consisted of 48 seventh-grade students from a public middle school in Ereğli, Zonguldak, during the 2023-2024 academic year. The experimental group, comprising 24 students, received AR-supported instruction developed based on the ADDIE instructional design model over an 8-week period, while the control group, also consisting of 24 students, was taught using traditional methods aligned with the same learning outcomes. The“Achievement Test on the Structure and Properties of Matter,”the“Motivation Scale for Learning Science,”the“Attitude Scale Towards Augmented Reality Applications,”and the“Spatial Orientation Test”were administered as pre-tests and post-tests to both groups. Data obtained from the pre-tests and post-tests were analyzed and supported with data collected through interview forms. The findings of this study revealed that AR-supported instruction significantly improved middle school students' academic achievement in science and had a positive impact on their spatial orientation skills. AR applications contributed to the development of students' spatial thinking skills, particularly by facilitating the understanding of abstract concepts. However, the effect of AR on motivation was found to be more limited than expected. Nonetheless, it was concluded that students generally exhibited positive attitudes towards AR applications. This study proposes to enhance student success in science education through the dissemination of augmented reality applications, the development of teachers' skills in using this technology effectively, and its integration into educational policies. Future research should examine the effectiveness of these applications more comprehensively with different science topics and student groups.