Biyoçeşitlilik konusunda planlı bir alan gezisi örneğinin öğrenciler üzerindeki etkisi
The effects of an example of a planned trip about biodiversity on students
- Tez No: 856052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmanın amacı biyoçeşitlilik insan ve çevre ilişkisi konuları kapsamında ders planlarında yakın çevre alan gezilerine yer vermenin öğrenciler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda Kolb'un yaşantıya dayalı öğrenme modeli örnek alınarak 5. sınıf insan ve çevre ünitesi kapsamında Biyoçeşitlilik konusu ile ilgili deney ve kontrol grupları için yedişer ders planı hazırlanmıştır. Ders planları hazırlanırken, Kolb'un somut deneyim aşamasında deney grupları alan gezisine götürülürken, kontrol grupları için sınıf ortamında bir deneyim tasarlanmıştır. Diğer tüm aşamalar her iki grup için aynı uygulamaları içermektedir. Çalışma grubunu, Marmara bölgesinde yer alan bir proje İmam Hatip Ortaokulu'nda 5. sınıf öğrencisi olan 41 kız 27 erkek olmak üzere toplamda 68 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın deseni iç içe karma desen olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda nicel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testinin ön test- son test olarak uygulanmasıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise nicel verilerle eş zamanlı olarak yansıtıcı günlüklerden ve öğrenciler ile yapılan görüşmelerden toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile yapılmıştır. Analizler sonucunda, deney ve kontrol grubunda bulunan kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha yüksek bir başarı elde ettiği görülmüştür. Ayrıca kız öğrenciler arasında da deney grubunda yer alanların kontrol grubuna göre daha yüksek başarı elde ettiği görülmüştür. Nitel verilerin sonuçlarına göre ise deney ve kontrol grubunda yer alan tüm öğrencilerin yapılan etkinlikleri eğlenceli ve akılda kalıcı bulduğu tüm konuların bu şekilde işlenmesinin derse karşı ilgilerini artıracağı görüşünde oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of including field trip regarding biodiversity, human and environment on lesson schedules on students. For this purpose, taking Kolb's learning based on experience model as an example, there are seven lesson schedules prepared for every experiment and control groups regarding 5th grade human and environment topic. While preparing the lesson schedules, as experiment groups on Kolb's concrete experience phase go on an field trip, there is an experiment designed in a classroom atmosphere for the control groups. All the other phases consist the same practices for both groups. 5th grade students from İmam Hatip Middle School which are 41 girls and 27 boys (68 students in total) create the work group. The pattern of the research is an intertwined mixed pattern. Regarding this, quantitative data are collected by a beginning achievement test and final achievement test developed by the researcher. Qualitative data are simultaneously collected with quantitative data by reflective journals are interviews with the students. Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test and Wilcoxon marked rows test are used in analyzing quantitative data. The analysis of qualitative data is done with content analysis. In the result of the analyzes, girl students in experiment and control group has higher success than the boys. According to the results of the qualitative data, all students in the experiment and control group found the activities fun and more memorable. They think covering all the topics like this will increase their interest on the lesson.