Okul öncesi eğitimde veli akademisi program tasarım yaklaşımı eğilimleri: Özel öğretim incelemesi
Parents' tendencies of the parent academy curriculum orientations for pre-school private education institutions
- Tez No: 856061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILMAZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi özel öğretim kurumlarında eğitimine devam eden çocuğu olan velilerin, Veli Akademisi program tasarımı yaklaşımı eğilimlerinin belirlenmesi; velilerin yapılandırmacılık ve geleneksel eğitim inançlarının bu eğilimleri üzerinde yordayıcı olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma yöntemi ile modellenen bu araştırmada, 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Eyüpsultan ilçesindeki okul öncesi özel öğretim kurumlarında eğitim gören çocuğu olan 135 veli, gönüllü katılımcı olarak araştırmaya katkı sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak, Veli Akademisi Program Yönelimi Belirleme Formu ve Yapılandırmacılık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, online veri toplama uygulaması ile toplanmıştır. Çalışmada, velilerin Veli Akademisi program tasarımına yönelik konu alanı merkezli program tasarımı eğilimin en az düzeyde olduğu, sorun merkezli daha ağırlıklı olmak üzere sorun ve öğrenen merkezli program tasarımı eğilimlerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Veliler bireysel farklılıkları dikkate alan, aktif öğrenmeyi kapsayan ve aktif sorumluluğu işlevselleştiren bir veli eğitimi talep etmektedirler. Velilerin yapılandırmacılık inançları yüksek düzeyde, geleneksel eğitim inançları ise orta düzeydedir. Veliler herhangi bir eğitim sürecinde yapılandırmacılığı daha etkin görürken, geleneksel yaklaşımı da tamamen reddetmemektedirler. Velilerin yapılandırmacılık ve geleneksel eğitim inançları Veli Akademisi Programı tasarım eğilimlerini anlamlı olarak yordamaktadır. Yapılandırmacılık inançları arttıkça sorun ve öğrenen merkezli program tasarımı tercih edilmekte, geleneksel eğitim inancı arttıkça konu alanı merkezli program tasarımı tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the Parent Academy curriculum design orientations tendencies of parents whose children continue their education in private pre-school education institutions; It is aimed to examine whether parents' constructivism and traditional education beliefs are predictive of these tendencies. In this research, modelled with the correlational research method, one of the quantitative research methods, 135 parents whose children were educated in private pre-school education institutions in the Eyüpsultan district of Istanbul province in the 2022-2023 academic year contributed to the research as voluntary participants. Parent Academy Curriculum Orientation Form and Constructivism Scale were used as data collection tools. Data was collected via online data collection application. In the study, it was concluded that the parents' tendency towards subject-centered curriculum design towards the Parent Academy curriculum design was at the lowest level, and their tendency to problem (social reconstruction) and learner-centered curriculum design, with more emphasis on problem-centered, was high. Parents demand parent education that takes individual differences into consideration, includes active learning, and functionalizes active responsibility. Parents' constructivism beliefs are at a high level, while their traditional education beliefs are at a medium level. While parents admit constructivism as more effective in any educational process, they do not completely reject the traditional approach. Parents' constructivism and traditional education beliefs significantly predict Parent Academy Curriculum design orientations. As constructivism beliefs increase, problem and learner-centered curriculum design is preferred, and as traditional education beliefs increase, subject-centered curriculum design is preferred.