Boy kısalığı şikayetiyle çocuk endokrinoloji polikliğine başvuran hastalarda gerçek boy kısalığı sıklığı
Frequency of actual short height in patients who apply to the endocrinology polyclinic with short height complaints
  1. Tez No: 856063
  2. Yazar: SERHAT ŞEVKET OKÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Boy uzaması çocuklarda büyüme gelişme değerlendirmesinde önemli bir parametredir. Boy kısalığı şikâyeti birinci basamak ve çocuk hastalıkları polikliniklerine sık başvuru nedenlerinden olup başvuran hastalarda yüksek oranlarda boy kısalığı bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı çocuk endokrinoloji polikliniğine boy kısalığı şikayetiyle başvuran hastalarda gerçek boy kısalığını ortaya koymaktır. Çalışma kesitsel bir çalışma olup retrospektif olarak boy kısalığı şikâyeti ile 01.06.2022- 01.02.2023 tarih aralığında başvuran hastaların dosyaları taranarak veriler toplanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. İstatistiksel analizde SPSS 27.0 programı kullanılmış olup ki kare analizi uygulanmıştır. Boy kısalığı ile başvuran 823 hasta çalışmaya alınmış olup, hastaların 393'ü kız (%47,8), 430'u (%52,2) erkekti. Hastaların ortalama takvim yaşı 9±3,7 yıl olup ortalama boy SDS değeri -1,63±1 idi. Hastaların %37,2'sinin (n=306) boy SDS değeri -2 ve altında olup hastalarda boy kısalığı varken %62,8'inde (n=517) boy kısalığı saptanmamıştır. Boy kısalığı varlığı ile cinsiyet, VKİ SDS, SGA öyküsü, kronik hastalık ve anemi varlığı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p değeri sırasıyla 0,108, 0,408, 0,507, 0,837, 0,682).
Özet (Çeviri)
Height increase is an important parameter in the evaluation of growth and development in children. The complaint of short stature is a common reason for admission to primary care and pediatric outpatient clinics, and the patients who apply do not have high rates of short stature. The aim of this thesis study is to reveal the actual short stature in patients who apply to the pediatric endocrinology outpatient clinic with complaints of short stature. The study is a cross-sectional study and data was collected retrospectively by scanning the files of patients who applied between 01.06.2022 and 01.02.2023 with complaints of short stature. Ethics committee approval was received for the study. SPSS 27.0 program was used in statistical analysis and chi-square analysis was applied. 823 patients who applied with short stature were included in the study, 393 of the patients were girls (47.8%) and 430 (52.2%) were boys. The average calendar age of the patients was 9±3.7 years and the average height SDS value was -1.63±1. While 37.2% (n=306) of the patients had a height SDS value of -2 or less and had short stature, 62.8% (n=517) had no short stature. There was no significant relationship between the presence of short stature and gender, BMI SDS, calendar age, SGA history, chronic disease and anemia (p değeri sırasıyla 0,108, 0,408, 0,507, 0,837, 0,682).