Study some biochemical parameters in young patients suffering from chronic kidney disease and DM type 2
Kronı̇k böbrek hastalığı ve DM tı̇p 2'den muzdarip genç hastalarda bazı bı̇yokı̇myasal parametrelerı̇n ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 856070
  2. Yazar: SAIF ALI HUSSEIN AL -BARAKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. SHIHAB AHMET YOUSIF AL-BAJARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, kronik böbrek hastalığı ve DM tip 2'den muzdarip genç hastalarda bazı biyokimyasal parametrelerdeki değişiklikleri araştırmak için gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız kapsamında, Al-Alkadhimain Eğitim Hastanesine başvuran, 75'i böbrek hastalığı ve tip 2 diyabetten muzdarip, 75'i ise arşılaştırma amacıyla sağlıklı kişileri kapsayan toplam150 hastadan kan numuneleri toplanmıştır. Sonuçlar, hasta gruplarının (57,86 yaş) ortalama hasta yaşı bakımından sağlıklı kişiler grubuna (49,92 yaş) kıyasla anlamlı derecede üstün olduğunu ve incelenen iki grubun (kontrol ve hastalar) ortalama hasta yaşı bakımından anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlara göre, hasta grubundan 50,72 mg/dL olarak kaydedilen kandaki üre oranının kontrol grubu için kaydedilen 9,44 mg/dL'ye göre önemli ölçüde üstün olduğu ve dolayısıyla çalışılan iki grubun üre oranında anlamlı bir fark olduğunu tespit edilmiştir. Sonuçlar, incelenen grupların kreatinin düzeyi ortalamaları arasında da anlamlı bir fark olduğunu, hasta gruplarında ortalama kreatinin düzeyinin 1,68 mg/dL ile sağlıklı kontrol grubundaki 0,85 mg /dL'ye kıyasla önemli ölçüde fazla olduğunu göstermiştir. Ortalama FBS değerinde de hasta grupları sonuçlarının (140,40 mg/dL) sağlıklı kontrol grubuna (91,45 mg/dL) kıyasla önemli ölçüde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hasta grubunun standart sapma ve standart hatası 7.65 ve 0.88 olarak kaydedilirken, kontrol grubu için bu değerler 6.02 ve 0.69 olarak gerçekleşmiştir. Sonuçlar, HbA1C değerinin ortalama hasta grubunda %6,50, sağlıklı kontrol grubunda ise %4,89 olduğunu ve anlamlı bir farklılık taşıdığını göstermiştir. Sağlıklı gençlerin 158,78 U/L değerine kıyasla hasta gruplarının 68,95 U/L olarak kaydedilen ortalama GPx seviyesinde önemli bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular, incelenen grupların katalaz aktivitesi değerleri arasında anlamlı bir fark olduğunu, hasta grubunun 42,35 Mu/mL olarak kaydedilen katalaz aktivitesi ortalamasının sağlıklı genç grubundaki 78,39 Mu/mL değerine kıyasla önemli ölçüde düşük olduğunu göstermiştir. Veriler, incelenen grupların SOD aktivitesi ortalamalarında hasta grubunda 7,73 U/L olarak kaydedilirken kontrol grubunda 13,23 U/L olarak kaydedilmiş ve farklılık göstermiştir. Son olarak ise, böbrek hastalığı ve diyabeti olan genç hastalarda kalsiyum seviyesi 6.23 mg/dL iken sağlıklı genç grubunda bu oran 9.31 mg/dL olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the changes in some biochemical parameters in young patients suffering from chronic kidney disease and DM type 2. Blood samples were collected from a total of 150 patients admitted to Al-Alkadhimain Teaching Hospital, including 75 patients suffering from kidney disease and type 2 diabetes and 75 healthy subjects for comparison. The results showed that the patient group (57.86 years) was significantly superior to the healthy group (49.92 years) in terms of mean patient age and that the two groups (control and patients) showed significant differences in terms of mean patient age. According to the results obtained, it was determined that the blood urea rate recorded as 50.72 mg/dL in the patient group was significantly superior to the 9.44 mg/dL recorded for the control group, and thus there was a significant difference in the urea rate of the two groups studied. The results also showed that there was a significant difference between the mean creatinine levels of the studied groups, with a mean creatinine level of 1.68 mg/dL in the patient groups, significantly higher than 0.85 mg/dL in the healthy control group. The mean FBS value was significantly higher in the patient groups (140.40 mg/dL) compared to the healthy control group (91.45 mg/dL). The standard deviation and standard error of the patient group were 7.65 and 0.88, while these values were 6.02 and 0.69 for the control group. The results showed that the mean HbA1C value was 6.50% in the patient group and 4.89% in the healthy control group and that there was a significant difference. A significant difference was observed in the mean GPx level of the patient groups, which was recorded as 68.95 U/L compared to 158.78 U/L in healthy young people. The results showed that there was a significant difference between the catalase activity values of the examined groups, and the mean catalase activity recorded as 42.35 Mu/mL in the patient group was significantly lower than the value of 78.39 Mu/mL in the healthy young group. The data showed a difference in the mean SOD activity of the studied groups, which was recorded as 7.73 U/L in the patient group and 13.23 U/L in the control group. Finally, the calcium level in young patients with kidney disease and diabetes was 6.23 mg/dL, while it was 9.31 mg/dL in the healthy young group.