Apuan alpleri'ndeki ana akifer sistemlerinin karakterizasyonu (toskana, italya)
Characterization of the main aquifer systems in apuan alps (tuscany, italy)
  1. Tez No: 856073
  2. Yazar: KÜBRA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışması kapsamında İtalya'nın Kuzeybatı Toskana bölgesinde yer alan Apuan Alplerindeki ana akifer sistemlerinin karakterizasyonu anlaşılmaya çalışılmıştır. Apuan Alpleri İtalya'nın en bol yağış alan bölgelerinden biridir. Bölge jeolojik açıdan çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 383 km2'lik bir alanı kaplayan karbonatlı kayaçları ile en önemli bölgeler arasında yer almaktadır. Bölgede 7 farklı hidrokimyasal fasiyes olduğu ve bazı suların karışım suyu olduğu tespit edilmiştir. Bu 7 farklı hidrokimyasal fasiyesten en yaygın olanı Ca-HCO3'tır. Diğerleri; Na-Cl, Ca-SO4-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4, Na-Cl-SO4 ve Ca-Na-Cl-HCO3 iyon kompozisyonlarından oluşmaktadır. Karışım suları ise Bendiloni, Azzano, Metatello, Segheria, Zeppolini, Foccola, Acqua Filante, Porta 3, Ravenna, Cartaro, Martana, Duca Inferiore, Tinello, Grotta del Vento, Gabberi kaynaklarıdır. İzotopik olarak Ospedale, Ratto Inferiore, Tana dei Tufi, Ratto Superiore, Carbonera, Carrione, La Piastra ve Canal Grande suları sığ dolaşımlı, Pizzutello, Ratto, Gorgoglio, Torano, Ravenna, Martana ve 5 Fontane suları derin dolaşımlıdır. Beslenme yükseklikleri değerlendirildiğinde yüksekten düşüğe doğru sırasıyla; Pizzutello kaynağı, Ratto Kuyusu, Gorgoglio Kaynağı, Torano Kuyusu, Ravenna Kaynağı, Martana Kuyusu, 5 Fontane Kuyusu, Ospedale Kaynağı, Ratto Inferiore Kaynağı, Tana dei Tufi Kuyusu, Ratto Superiore, Carbonera Kaynağı şeklindedir. Tez sahasının orta bölümünde, yüzey sularının akış yukarısı (menbaı) bölümlerindeki yeraltısuyu tipleri genellikle Ca-HCO3 ve Ca-Mg-HCO3 iken, alanın güneybatı ve doğusundaki sular SO4 baskın, kuzey bölümündeki sular ise Na-Cl baskın sulardan oluşmaktadır. Karışık bileşimli yeraltısularının ise genellikle alanın güneyinde yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of a thesis study, the characterization of the main aquifer systems in the Northwestern Tuscany region of Italy, specifically the Apuan Alps, has been attempted. The Apuan Alps represent one of the most rainfall-abundant areas in Italy. Geologically, the region exhibits a highly complex structure, predominantly characterized by carbonate rocks covering an area of approximately 383 km². It has been determined that there are 7 distinct hydrochemical facies in the region, with some springs being classified as mixed waters. The most prevalent of these 7 hydrochemical facies is Ca-HCO3. The others include Na-Cl, Ca-SO4-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4, Na-Cl-SO4, and Ca-Na-Cl-HCO3 ion compositions. Mixed waters are sourced from Bendiloni, Azzano, Metatello, Segheria, Zeppolini, Foccola, Acqua Filante, Porta 3, Ravenna, Cartaro, Martana, Duca Inferiore, Tinello, Grotta del Vento, and Gabberi springs. Isotopically, Ospedale, Ratto Inferiore, Tana dei Tufi, Ratto Superiore, Carbonera, Carrione, La Piastra, and Canal Grande springs are classified as shallow circulation, while Pizzutello, Ratto, Gorgoglio, Torano, Ravenna, Martana, and 5 Fontane springs are classified as deep circulation. When evaluating feeding elevations, in descending order, they are as follows: Pizzutello spring, Ratto Well, Gorgoglio Spring, Torano Well, Ravenna Spring, Martana Well, 5 Fontane Well, Ospedale Spring, Ratto Inferiore Spring, Tana dei Tufi Well, Ratto Superiore, and Carbonera Spring. In the middle section of the study area, groundwater types in the upstream sections of surface water generally exhibit Ca-HCO3 and Ca-Mg-HCO3 compositions. However, in the southwest and east regions of the area, the waters are dominated by SO4, while in the northern part, the waters consist of Na-Cl dominant compositions. It has been observed that mixed composition groundwater is generally located in the southern part of the area.