Akademisyen ve memurlarda A/B tipi davranış örüntüsü ve cinsiyet rolü yönelimi
Type A/B behavior pattern and sex role orientation of academic personnel and officers
- Tez No: 72392
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, A/B tipi davranış örüntüsü ile deneklerin unvanları (profesör, doçent, yardımcı doçent, araştırma görevlisi ve alt kademe memur), cinsiyet rolü yönelimleri (kadınsı, erkeksi, androjen ve belirsiz) ve biyolojik cinsiyetleri arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığını; unvanlar, biyolojik cinsiyet ile A tipi davranış örüntüsü ve A tipi davranış orunlusunun çok çalışma ve mücadelecilik, hız ve sabırsızlık ve işe katılım boyutları bakımlarından anlamlı farklılıklar olup olmadığım ve akademisyenlerle alt kademe memurlar arasında A/B tipi davranış örüntüsü sergileme bakımından farklılıklar bulunup bulunmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya, Ankara'daki beş üniversiteden 560 akademisyen ve değişik kamu kuruluşlarında çalışan 140 memur olmak üzere toplam 700 kişi denek olarak katılmıştır. Veriler 2X5 seçkisiz gruplar deseni ve X2 tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları A/B tipi davranış örüntüsü gösterme bakımından bir dereceye kadar akademik koşullar ve kariyer aşamalarının önemli olduğunu göstermektedir. Akademisyenlerin A tipi davranış, hız ve sabırsızlık, işe katılım boyutlarında memurlardan daha fazla puan aldıkları gözlenmiştir. Cinsiyetler arasındaki farklılıklara bakıldığında ise işe katılım dışında, özellikle profesörlük ve doçentlik aşamasındaki kadınların daha fazla A tipi davranış örüntüsü sergiledikleri belirlenmiştir. Erkek denekler arasında da araştırma görevlilerinin A tipi puanlarının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Cinsiyet rolü yönelimi ve A/B tipi davranış örüntüsü arasındaki ilişkiye bakıldığında ise genel olarak tüm akademisyenler, profesörler, araştırma görevlileri ve memurların cinsiyet rolü yönelimi ve A/B tipi davranış örüntüsü arasındaki ilişki 81anlamlı çıkmıştır. Yine kadın ve erkek akademisyenlerin cinsiyet rolü yönelimi ve A/B tipi davranış örüntüsü arasındaki ilişki de anlamlı bulunmuştur. A tipi davranış örüntüsü gösteren deneklerin çoğunluğu androjen ve erkeksi, B tipi davranış örüntüsü gösteren deneklerin çoğunluğu ise kadınsı cinsiyet rolü yönelimi göstermiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the relationship between type A/B behavior pattern and the careers, sexes and the sex-role orientations of the subjects. Also, the relationship between careers, sex and type A behavior pattern along with some aspects of this pattern such as hard driving and competitiveness, speed and impatience and vocational over-involvement was studied.The differences between academic personnel and office clerks concerning type A/B behavior pattern were also studied. 700 subjects were included in the study. 560 of them coming from 5 different universities in Ankara (academic personnel) and 140 office clerks working in various state institutions in the city. The data were analyzed using 2x5 random grups design and chi-square (X2) technique. The results of this study showed that academic conditions and rank in the career was important to some extent in exhibiting type A/B behavior pattern. Academic personnel scored more than the office clerks when type A behavior, speed and impatience and vocational over-involvement were taken into consideration. When sexual differences were examined, it was seen that female professors and associate professors exhibited type A behavior pattern on all of the subscales of the Jenkins Activity Survey, except for the vocational over-involvement subscale. Among male subjects, research assistants had higher type A scores. When the relationship between sex-role orientation and type A/B behavior pattern was investigated, there was a significant relationship between these two variables concerning professors, research assistants and office clerks. Also when the sexes of these academic personnel were taken into account, it was also seen that the 83relationship between these two parameters was significant. The majority of the subjects with type A behavior pattern showed androgynous and masculine sex-role orientation; whereas the majority of the subjects with type B behavior pattern exhibited feminine sex-role orientation. 84