Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) olan hastaların postoperatif analjezi yönetiminin değerlendirilmesi:retrospektif çalışma
Video assisted thoracoscopic surgery postoperative patients with vats evaluation of analgesis management: Retrospective study
- Tez No: 856099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAYDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Minimal İnvaziv Torasik Cerrahi (MITS) ve özellikle son on yılda kullanımı giderek artan Video Yardımlı Torakoskopik Cerrahi (VATS) tekniğinde, Paravertebral blok ve İnterkostal blok tekniklerinin postoperatif ağrı yönetimindeki etkinliğini karşılaştırmaktır. Materyal-Metod: Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde 2021 yılında, torakoskopik cerrahi uygulanmış 18 yaş ve üzeri 60 hasta incelemektedir. VATS için standart genel anestezi protokolü uygulanan hastalar, postoperatif analjezi olarak Paravertebral blok (PVB) ve İnterkostal blok (IKB) uygulananlar olarak 2 grupta incelenmiştir. Çalışma, hastaların demografik özellikleri, intraoperatif ve postoperatif dönemlerdeki verileri SPSS kullanılarak analiz edilmiş ve p≤0.05 değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmanın etik onayı alınmış ve Tip III tanımlayıcı klinik çalışma olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, hastaların ortalama yaşı 46 olup, %65'i erkek ve %35'i kadındır. En yaygın ASA skorları ASA-2 (%48.3) ve ASA-3 (%43.3)'tür. Hastaların yaklaşık yarısı (%48) sigara içme geçmişine sahiptir ve %50'sinde ek hastalıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to compare the effectiveness of Paravertebral block and Intercostal block techniques in postoperative pain management for Minimally Invasive Thoracic Surgery (MITS), particularly in the Video-Assisted Thoracoscopic Surgery (VATS) technique, which has seen increased use in the last decade. Materials and Methods: This study examines 60 patients over the age of 18 who underwent thoracoscopic surgery in 2021 at Dicle University Hospital. Patients who received standard general anesthesia for VATS were divided into two groups for postoperative analgesia: those who received Paravertebral block (PVB) and those who received Intercostal block (IKB). The study analyzed patients' demographic characteristics, intraoperative and postoperative data using SPSS, considering p≤0.05 values as statistically significant. Ethical approval was obtained for the study, which was classified as a Type III descriptive clinical study. Results: In this study, the average age of patients was 46, with 65% being male and 35% female. The most common ASA scores were ASA-2 (48.3%) and ASA-3 (43.3%). Approximately half of the patients (48%) had a history of smoking, and 50% had additional illnesses.