Video yardımlı torakoskopik cerrahi VATS ile uygulanan akciğer ameliyatları sonrası akut ve kronik ağrı yönetiminde erektör spina plan bloğu ve torasik paravertebral bloğun karşılaştırılması
Comparison of erector spina plan block and thoracic paravertebral block in the management of acute and chronic pain after lung surgery with video assisted thoracoscopic surgery (VATS)
- Tez No: 898719
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SERHAT KOCAMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda; VATS ile akciğer cerrahisi yapılanhastalarda, torasik paravertebral blok (TPVB) ile erektörspina plan bloğu (ESPB) yöntemlerinin postoperatif akut ve kronik dönemlerde analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Prospektif, randomize kontrollü, çift kör olan çalışmamıza, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul 22.11.2023 tarihli 2023/İ.810 numaralı izni ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 23.02.2024 tarihli E-66175679-514.04.02-1395326 evrak ayılı izni alındıktan sonra başlandı. VATS ilewedge rezeksiyon, segmentektomi ve lobektomioperasyonları uygulanacak, onamları alınmış 18-70 yaş arası ASA skoru I-III (Amerikan Anestezistler Derneği) olan toplam 50 hasta çalışmaya dahil edildi. TPVB uygulanan (Grup 1; n=25) ve ESPB uygulanan (Grup 2; n=25) olmak üzere iki grup oluşturuldu. Grup 1' e 20 cc %0,25 bupivakain, Grup 2' ye 30 cc volüm (15 cc %0,9 normal salin + 15 cc %0,25 bupivakain) preoperatif yapıldı. Bütün hastalara preoperatif 5 mcg/kg intratekal morfin (İTM); intraoperatif 20 mg tenoksikamintravenöz (iv), 1 gr parasetamol iv ve 4 mg ondansetroniv olarak uygulandı. Postoperatif 4x1 gr iv parasetamol, 2x20 mg iv tenoksikam ve NRS skoru ≥4 durumunda kurtarma analjezisi (100 mg tramadol iv) uygulandı.Postoperatif tüm hastalar morfin ile hazırlanmış hasta kontrollü (HKA) cihazı ile takip edildi. Hastalar, intraoperatif dönem ve postoperatif 48 saatlik dönemde izlendi. Statik ve dinamik NRS değerleri,postoperatif morfin tüketimleri, komplikasyonlar, ilk mobilizasyon, ilk gaz-gaita çıkarma ve taburculuk süreleri kaydedildi. Hastaların kronik ağrı ve memnuniyet dereceleri sorgulandı. Statik ve dinamik NRS değerleri açısından; postoperatif 0, 3, 6, 12 ve 18. saatlerde TPVB için skorlar, ESPB' ye göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. 24, 36, 48. saatlerde gruplar arası ağrı skorlarında farklılık gözlenmedi. Postoperatif kurtarma analjezisi ihtiyacı TPVB' de anlamlı az iken, HKA' dan ilk ilaç talep zamanı ise anlamlı uzun bulundu. Toplam morfin tüketiminin TPVB' de anlamlı düşük olduğu görüldü.Postoperatif komplikasyon olarak sadece bulantı-kusma görüldü. Her iki grupta da benzer postoperatif bulantı-kusma oranı tespit edildi. İlk mobilizasyon, gaz-gaita çıkarma, taburculuk süreleri açısından gruplar arası farklılık görülmedi. Kronik ağrı ve memnuniyet değerlendirmesinde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda; VATS ile yapılan akciğer operasyonlarında akut postoperatif analjezik etki ve morfin tüketimi açısından TPVB' nin ESPB' den üstün olduğu sonucuna ulaştık. Maksimum analjezik etkiye ulaşabilmek için TPVB' nin İTM eşliğinde yapılması kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the analgesicefficacy of thoracic paravertebral block (TPVB) anderector spinae plane block (ESPB) in the acute andchronic postoperative periods in patients undergoingVATS lung surgery. Our prospective, randomized, controlled, double-blindstudy was initiated after obtaining the permission of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine EthicsCommittee dated 22.11.2023 and numbered 2023/I.810 and the permission of the Ministry of Health, TurkishMedicines and Medical Devices Agency dated23.02.2024 and documented as E-66175679-514.04.02-1395326. A total of 50 patients aged 18-70 years withASA score I-III (American Society of Anesthesiologists) who were to undergo VATS wedge resection, segmentectomy and lobectomy operations were includedin the study. Two groups were formed as TPVB (Group 1; n=25) andESPB (Group 2; n=25). Group 1 received 20 cc 0.25% bupivacaine and Group 2 received 30 cc volume (15 cc 0.9% normal saline + 15 cc 0.25% bupivacaine) preoperatively. All patients received 5 mcg/kg intrathecal morphine (ITM) preoperatively, 20 mg tenoxicam intravenously (iv), 1 g paracetamol iv and 4 mg ondansetron iv intraoperatively. Postoperatively, 4x1 g iv paracetamol, 2x20 mg iv tenoxicam and rescueanalgesia (100 mg tramadol iv) were administered in case of NRS score ≥4. Postoperatively, all patients werefollowed up with a morphine-prepared patient-controlled(PCA) device. Patients were followed up in the intraoperative periodand 48 hours postoperatively. Static and dynamic NRS values, postoperative morphine consumption, complications, first mobilization, first gas and stoolremoval and discharge times were recorded. Patients' chronic pain and satisfaction levels were questioned. In terms of static and dynamic NRS values, the scoresfor TPVB were statistically significantly lower thanESPB at 0, 3, 6, 12 and 18 hours postoperatively. No difference was observed in pain scores between thegroups at 24, 36, 48 hours. While the need forpostoperative rescue analgesia was significantly lower in TPVB, the time to first drug request from the PCA wassignificantly longer. Total morphine consumption wassignificantly lower in TPVB. Only nausea and vomitingwere observed as postoperative complications. Similarpostoperative nausea and vomiting rates were observedin both groups. There was no difference between thegroups in terms of initial mobilization, gas and stoolremoval, and discharge times. There was no statisticallysignificant difference in chronic pain and satisfactionevaluation. In our study, we concluded that TPVB was superior toESPB in terms of acute postoperative analgesic effectand morphine consumption in lung operations performedby VATS. We concluded that TPVB should be performed under ITM guidance to achieve maximumanalgesic effect.