Drought and salt stress effects on aquaporins and dehydrins in early stages of barley development
Arpa gelişiminin erken aşamalarında kuraklık ve tuz stresinin aquaporinler ve dehidrinler üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 856100
  2. Yazar: ABDELHAMEED HAMDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SEVEN BARAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Abiyotik stres, tarımda ürün verimini azaltan temel faktörler olarak kabul edilir ve kuraklık ve tuz stresi, ürün kayıplarına neden olan birincil abiyotik faktörlerdir. Farklı bitki türlerinde yapılan çeşitli çalışmalar aquaporin ve dehidrin genlerinin abiyotik stres cevabında, özellikle de su ile ilgili streslerde, katkısını göstermiştir. Arpa (Hordeum vulgare L.), malt endüstrisinde ve hayvan yemi olarak kullanılan, tarımsal açıdan önemli bir tahıldır. İnsanlık tarafından uzun süredir evcilleştirilmiştir, ancak değişen çevre koşulları arpa üretiminin sürekliliğini tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle araştırmamızda aquaporin ve dehidrin gen ailelerinin temsilcilerinin arpada seçilmiş su stresleri sırasındaki rollerine ışık tutmak hedeflenmiştir. Tarımsal açıdan önemli Türk Arpa çeşitlerinin çimlenme ve erken fide gelişimi sırasında strese cevap potansiyelleri ve stres koşulları altında aquaporin ve dehidrin gen ekspresyonu incelenecektir. Bulgular bize, bu tür proteinlerin farklı tip ve yoğunluktaki abiyotik stresler altındaki moleküler mekanizmalarını daha iyi anlamamızı sağlayacak ve, tarımsal açıdan önemli olan bu gıda ve yem mahsulünde abiyotik stres tolerans mekanizmalarında yer alan genlerin incelenmesine ve analiz edilmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Abiotic stresses are considered key crop yield reduction factors in agriculture, and drought and salt stresses are primary abiotic factors causing crop losses. Various studies in different plant species have shown contribution of aquaporin and dehydrin genes to abiotic stress response, in particular water related stresses. Barley (Hordeum vulgare L.) is an agriculturally important grass that is used in the malting industry and as animal feed. It has been long domesticated by humanity, however changing environmental conditions are endangering continuity of barley grain production. Therefore, in our research, we will enlighten roles of representatives of aquaporin and dehydrin gene families in barley during selected water stresses. Stress answer potentials and aquaporin and dehydrin gene expression under stress conditions will be studied with agriculturally important Turkish Barley varieties during their germination and early seedling development. This will give us better understanding of the molecular mechanisms of such proteins under different types and intensities of abiotic stresses, which will allow studying and analyzing genes that are involved in abiotic stress tolerance mechanisms in this agriculturally important food and feed crop.