Karain Mağrası'nın (Antalya) dikit verileri kullanılarak paleoiklimsel incelenmesi
Paleoclımatıc ınvestıgatıon of Karain Cave (Antalya) usıng stalagmıte data
  1. Tez No: 856143
  2. Yazar: EVREN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Karain mağarasına ait bir dikit örneğinin paleoiklim ve paleoçevresel özelliklerin anlaşılmasındaki önemi araştırılmıştır. Dikitin büyüme ekseni doğrultusunda alınan örneklerin mineralojik, petrografik ve kimyasal özellikleri petrografik mikroskop, tarama elektron mikroskop (SEM-EDX), X-ışınları toz difraktometresi (XRD), oksijen-karbon duyarlı izotop analizleri, ve Th/U radyometrik yaş tayini yapılmıştır. Petrografik mikroskop, tarama elektron mikroskop (SEM-EDX) ve X-ışınları toz difraktometresi (XRD) analizi sonuçlara göre kalsit başlıca karbonat minerali olarak belirlenmiştir. Bu mineralin, dikitin büyüme ekseni boyunca sert ve massif tabakaların oluşumuna neden olduğu sonucuna varılmıştır. Bu mineral uzun ve eşboyutlu şekiller sergilemekte ve bazı katmanlarında sıvı kapanımlar bulunmaktadır. Az miktarlardaki demir oksit, kil mineralleri ve aragonit gözenekli doku ile birlikte yapraksı tabakalar oluşturmakta ve kalsit tabakaları ile dönüşümlü olarak bulunmaktadırlar. Bu özellikler paleoiklim ve paleoçevresel değişimlerden kaynaklanan hiyatuslara karşılık gelmektedir. Oksijen-karbon duraylı izotop analizleri ile dikitin büyüme ekseni boyunca elde edilen δ 13C and ve δ 18O ölçümlerindeki değişimler hemen hemen eşdeğişken olup ufak geçişler sergilemektedirler. δ 18O ve δ 13C değerleri sırasıyla, -3.27‰ ve -4.74‰ ile -2.13‰ ve -5.44‰ değerleri arasındadır. Daha zenginleşmiş δ 18O değerleri ılıman ve kuru iklim ile çevrede C4 (mera) tipi bitkilerin varlığını göstermektedir. Diğer taraftan δ18O oranı sıfırlandığı zaman daha ılık ve nemli iklim ile çevrede C3 (orman) tipi bitkilerin varlığını işaret etmektedir. Dikit örneğinde δ 18O oranlarında ufak değişimler belirlenmiş olup, yapılan ölçümler önemli iklimsel tersinimlerin varlığını göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates a stalagmite obtained from the Karain cave to understand its significance for paleoclimatologic reconstructions. Mineralogical, petrographical and chemical properties of the stalagmite are investigated using a petrographic microscope, scanning electron microscope (SEM-EDX), X-ray powder diffraction analysis (XRD), oxygen-, carbon- stable isotope analysis and Th/U radiometric age dating by using test samples collected along the growth axis of the stalagmite. The results of the petrographic microscope, scanning electron microscope (SEM-EDX), and X-ray powder diffraction analysis (XRD) show that calcite is the major carbonate mineral that forms hard and compact layers along the growth axis of the stalagmite. It exhibits elongated and equant shapes and in some calcite layers fluid inclusions are present. Minor amounts of iron oxide, clay minerals and aragonite accompanied by porous texture form thin laminations alternating with calcite layers. These features correspond to hiatuses due to fluctuations in paleoclimatic and paleoenvironmental conditions. Variations of the δ 13C and δ 18O ratios obtained along the stalagmite growth axis based on the Stable Isotope Analysis are almost co-variant and are characterized by minor fluctuations. The δ 18O and δ 13C values range between -3.27‰ to -4.74‰ and -2.13‰ to -5.44‰, respectively. More enriched δ 18O values indicate slightly cooler and dryer climate conditions that may be associated with C4 (grassland) type plants in the cave environment. However, when the δ 18O ratios become slightly depleted, they indicate more warm and wet climates associated with C3 (forest) type of plants. Except for these minor differences in the δ 18O ratios, measurements showed no significant climatic reversals recorded by the stalagmite sample.