Postbiyotik içeren el kremi formülasyonu geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Developing and characterizing postbiotic hand cream formulation
- Tez No: 736390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM YENİLMEZ, DOÇ. DR. Zerrin CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, postbiyotikli krem formülasyonunun geliştirilmesi, hazırlanması ve sistemin karakterizasyon çalışmalarının yapılmasıdır. Postbiyotikler sadece kolon sağlığı için değil, deri için de olumlu etkileri olan, doğrudan deri mikrobiyotasına uygulanabilen ve seçici olarak faydalı 'normal' cilt mikrobiyotasının aktivitesini ve büyümesini arttıran bir bileşendir. Formülasyonların 1 aylık kararlılık testi sonucunda görünüş, pH ve reolojik özelliklerinde anlamlı fark gözlenmemiştir. Kremin hazırlanmasında kullanılan lactobacillus bakterisinin klasik ve moleküler tanımlanması sonucu Lacticaseibacillus rhamnosus olduğu tanımlanmıştır. Mikrobiyolojik açıdan değerlendirildiğinde postbiyotik içeren kremin plesebo kreme göre S.epidermidis üzerinde 2 kat daha fazla etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop and prepare a postbiotic cream formulation and to conduct characterization studies of the system. Postbiotics are a component that has positive effects not only for colon health but also for the skin, can be applied directly to the skin microbiota, and selectively increase the activity and growth of beneficial 'normal' skin microbiota. As a result of the 1-month stability test of the formulations, no significant difference was observed in appearance, pH and rheological properties. As a result of classical and molecular identification of the lactobacilli used in the preparation of the cream, it was defined as Lacticaseibacillus rhamnosus. When evaluated microbiologically, it was found that the cream containing postbiotic was 2 times more effective on S.epidermidis than the placebo cream