Badem melezlerinin pseudomonas amygdali'ye karşı dayanıklılık durumları ile fenolik maddeler arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
Determination of phenolic compounds in almond hybrids resistant and susceptible to psedomonas amygdali
- Tez No: 85617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET MISIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET BADEM MELEZLERİNİN PSEUDOMONAS AMYGDALİ' YE KARŞI DAYANIKLILIK DURUMLARI İLE FENOLİK MADDELER ARASINDAKİ İLİŞKİLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZGÜR, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr.Adalet MISIRLI (Ağustos, 1999, 49 sayfa) Bu çalışmada, Pseudomonas amygdali bakterisinin sebep olduğu dal kanseri hastalığına karşı duyarlı, orta derecede dayanıklı ve dayanıklı olarak belirlenen badem melezlerinde dayanıklılık ve fenolik madde içeriği arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Tanen miktarı spektrofotometrik yöntem ile, diğer fenolik bileşikler ise ince tabaka kromatografisi ve yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile tespit edilmiştir.VI Analizler sonucunda, tanen miktarı dayanıklı ve orta derecede dayanıklı melezlerde, duyarlı melezlere göre daha yüksek olarak saptanmıştır. Fenolik bileşikler ince tabaka kromatografisi ile incelendiğinde, bazı lekeler sadece duyarlı, orta derecede dayanıklı veya dayanıklı melezlerde tespit edilmiştir. Yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile analizde klorogenik asit içeriğinin dayanıklı melezlerde, duyarlı melezlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Badem, Pseudomonas amygdali, hastalıklara dayanıklılık, fenolik madde
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF PHENOLIC COMPOUNDS IN ALMOND HYBRIDS RESISTANT AND SUSCEPTIBLE TO PSEDOMONAS AMYGDALI ÖZGÜR, Mustafa MSC Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor : Assc. Prof. Dr.Adalet MISIRLI (August, 1999, 49 Pages) In this study, the interaction between resistance and phenolic compounds was investigated in the hybrids determined as susceptible, medium resistant or resistant to Pseudomonas amygdali. Tannins were analyzed by spectrofotometric method. The other phenolic compounds were investigated by thin layer chromotography (TLC) and high performance liquid chromatography (HPLC).VIII Consequently, average tannin content of medium resistant and resistant groups were higher than the others. When the phenolic compounds were investigated by using thin layer chromatography, some spots were determined only in resistant, medium resistant or susceptible hybrids. In the analyzis of phenolics by HPLC, chlorogenic acid content was higher in the resistant hybdrids. Keywords : Almond, Pseudomonas amygdah, disease resistance, phenolic compounds