Akut gastrointestinal sistem kanama nedeniyle acil servise başvuran hastalarda başvuru anındaki sonografik ölçülen inferior vena cava çapının mortalite ve kan transfüzyonu ihtiyacı üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sonographically measured inferior vena cava diameter at the time of admission on mortality and the need for blood transfusion in patients admitting to the emergency department due to acute gastrointestinal system bleeding.
  1. Tez No: 856198
  2. Yazar: BERİL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş: Gastrointestinal sistem kanaması (GİS), acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. GİS kanama nedeniyle başvuran hastalarda hızlı tanısal değerlendirme ve yaklaşım sağlanmalıdır; çünkü GİS kanama nedeniyle tanı konulup takip edilen hastaların mortalite ve morbidite riski yüksektir. Çalışmamızda hastaların sonografik olarak ölçülen İnferior Vena Cava (İVC) çapının acil serviste hızlı değerlendirme yapılarak, GİS kanamaya yönelik etkili tedavinin sağlanmasını ve hastaya ait mortaliteyi belirlenmesini amaçladık. Materyal ve Metot: Acil Servise GİS kanama nedeniyle başvuran 18 yaş üstü hastaların dahil edildiği çalışma 01\05\2023-01\10\2023 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, başvuru anındaki IVC çapları, laboratuvar değerleri, Glasgow-Blatchford sınıflaması (GBS) ve sonlanımları kayıt altına alındı. Sonrasında bu verilerin kan transfüzyon ihtiyacı ve mortalite üzerine yol göstermedeki etkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 203 hasta dahil edildi ancak 28 hasta dışlama kriterlerini karşılamaları nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. Kalan 175 olgunun %67,5'ini erkek hastalar oluşturmaktaydı. Hastaların yaş ortalaması 66,02±16,74 olarak saptanırken, %50,9'u hipertansiyon tanısına sahipti ve %26,9'u antikoagülan kullanmaktaydı. Hastaların %45,7'ine kan transfüzyonu yapıldı, %88'inin servis yatışı sağlandı ve %12,6'inde hastane içi mortalite gözlendi. Fatal seyreden hastaların sonografik olarak inspiryum fazında ölçülen IVC çapları 7,99±2,55 iken fatal olmayan hastalarda ise IVC çapları 9,72±3,34 olarak saptandı. İki ölçüm arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu(p=0,001). Ek olarak, fatal seyreden hastalarda GBS puanları 13,59±3,99 iken fatal olmayan hastalarda ise GBS puanları 7,49±4,39 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gastrointestinal (GI) bleeding is one of the most common reasons for emergency department (ED) admissions. Rapid diagnostic assessment and management of patients presenting with gastrointestinal bleeding should be provided, due to high mortality and morbidity risks of the cases diagnosed with GI bleeding. In our study, we aimed to use the sonographically measured inferior vena cava (IVC) diameter of the cases as a guide for rapid assessment of effective treatment exposure in the emergency department and to determine mortality. Materials and Methods: This prospective study includes patients aged 18 and over who applied to the emergency department with gastrointestinal bleeding symptoms. Demographic data, vital signs, IVC diameters at admission, laboratory values, Glasgow-Blatchford classification (GBS) and outcomes of the patients were recorded. Subsequently, the effects of these data on the need for blood transfusion and mortality were compared. Results: In total, 203 GI bleeding cases were included the study, Then 28 of them were excluded since they met the exclusion criteria. The study group comprised 175 cases and 67.5% of them were male. The mean age of the patients was 66.02±16.44. While 50.9 % of the cases were diagnosed with hypertension, 26.9% of the cases have been using anticoagulane regularly. Blood transfusion was implemented to 45.7% of the patients. Whereas 88% of the patients were admitted to in-patient clinic after stabilized, in-hospital mortality was observed in 12.6% of all cases. While the IVC diameters measured sonographically in the inspiratory phase of fatal patients were 7.99±2.55, the IVC diameters of non-fatal patients were 9.72±3.34. A statistically significant difference was detected between the two measurements (p = 0.001). In addition, GBS scores were found to be 13.59±3.99 in patients with a fatal course, while GBS scores were found to be 7.49±4.39 in non-fatal patients.