Baş soğanın bazı fiziko-mekanik özellikleri üzerine bir araştırma
A Study on physical and mechanical properties of onions
- Tez No: 85621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET N. ALAYUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET BAŞ SOĞANIN BAZI FİZİKO-MEKANİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA SAĞSÖZ,Songül Yüksek Lisans Tezi, Tanm Makinalan Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Fazilet N. ALAYUNT Haziran 1999, 77 sayfa Üretimi yapılacak tarımsal ürünün veriminde ve kalitesinde bitkiye uygun makina ve ekipmanların tasarımı önemli derecede etkilidir. Uygun olmayan makina ve ekipman kullanımının neden olacağı zedelenme kayıplarının en aza indirilmesi ürünün fiziksel ve mekanik özelliklerinin bilinmesi ile sağlanabilmektedir. Yapılan bu çalışmada materyal olarak iki soğan çeşidi alınmış, bu çeşitlerde gövde büyüklüğü, şekil faktörü ve yuvarlanma dirençleri gibi bazı fiziksel özelikleri belirlenmiştir. Soğan çeşitlerinin mekanik özelliklerinin belirlenmesi amacı ile altı değişik sıkıştırma deneyi uygulanmış, her bir çeşit için kuvvet-deformasyon eğrisi, kopma parametreleri, poisson oranı ve elastisite modülü belirlenmiştir. Bu özelliklerin depolama zamanına bağlı olarak değişimi incelenmiş ve bu özellikler esas alınarak çeşitler karşılaştınlmıştır. Soğan çeşitlerine uygulanan sıkıştırma deneylerinde elde edilen kuvvet- deformasyon eğrilerinin tümü, biyolojik materyallerin tipik kuvvet-deformasyon eğrisi karakterini yansıtmıştır. Her iki çeşitte de hasat sonrasında elastisite modülü en yüksek değerde olurken, depolama süresine bağlı olarak azaldığı görülmüştür. Buna karşın kopma parametrelerinin depolama süresine bağlı olarak arttığı görülmektedir. Bu durum soğan dokusunun sertliğini kaybederek yumuşaması ile açıklanmaktadır. Denemelerde hızın etkisi önemli bulunmuş, yüksek hızlarda yapılan denemelerde sertliğin ve kopma parametrelerinin düşük değerde olduğu görülmüştür. Banko çeşidi bası kuvvetine ve delinmeye karşı yüksek direnç göstermektedir. Ayrıca depolamaya daha uyundur. Anahtar sözcükler : Soğan, yuvarlanma direnci, kuvvet-deformasyon eğrisi, kopma parametreleri ve elastisite modülü
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT A STUDY ON PHYSICAL AND MECHANICAL PROPEMTES OF ONIONS SA?SÖZ,Songül Department of Agricultural Machinery Supervisor : AssocProf.Dr.Fazilet N. ALAYUNT June 1999, 77 pages The design and construction of machines and equipments used for agricultural production are of importance in terms of yield and the quality of the product. Hence, the use of inappropriate machines that will cause damage and loss in yield should be avoided. Reducing the damages and losses can be achieved by knowing the physical and mechanical properties of the materials. In this study, two onion varieties were considered and some physical parameters such as size, shape and the rolling resistance were determined for each variety. In order to determine the mechanical properties, six different compression tests were conducted and force -deformation relationship, rupture, poisson's ratio and were found from each test conducted. Modulus of elasticity was also found from the force - deformation curve. The changes in these parameters as a ruction of storge period were investigated and the two varieties were compared. The force -deformation curve obtained from the experiments were similar to the other biological materials. Modulus of elasticity was found to be the highest in the tests conducted right after the harvest and this value went down depending upon the storage period. Rupture parameters were found to show an increasing trend depending upon the storage period and this could be explained by the reduced stiflhess of the onion body and a softer structure. In the tests, the effect of speed was found to be significant and stiffness and rupture parameters were found to be the lowest at high speed. The variety, namely Banko, showed a higher resistance to puncture and compression loads and it is an appropriate variety for storage. Keywords : Onion, Force-deformation curves, rupture parameters, elasticity modulus and rolling resistance.