Azerbaycan Halk Cumhuriyeti üzerinde İngiltere, Osmanlı ve Rusya mücadelesi (1918-1920)
Britain's Azerbaijan policy in 1918-1920
  1. Tez No: 856221
  2. Yazar: TURAL ŞİKARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ayna ASKEROĞLU ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, özellikle 1918-1920 yılları arasında İngiltere'nin Azerbaycan politikasını incelemeyi amaçlamaktadır. İngiltere'nin bölgedeki stratejik çıkarları, dönemin uluslararası politika dinamikleri ve Azerbaycan'ın bağımsızlık mücadelesi gibi faktörler, İngiliz politikasının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bu tez, İngiltere'nin Azerbaycan'a yönelik politikalarını diplomatik belgeler, mektuplar ve dönemin basınından elde edilen kaynaklar ışığında analiz ederek, İngiliz hükümetinin Azerbaycan ile olan ilişkilerini anlamaya çalışacaktır. Çalışmanın odak noktası, İngiltere'nin Azerbaycan'ın bağımsızlığına verdiği destek, diplomatik ilişkilerdeki zorluklar ve bölgesel çıkarlarındaki değişimler üzerinde olacaktır. Ayrıca, dönemin uluslararası politika bağlamında İngiltere'nin Azerbaycan'a yaklaşımının, Sovyet Rusya'nın etkisi, petrol rezervleri ve jeostratejik konum gibi faktörlerle nasıl etkilendiği de ele alınacaktır. Tez, İngiltere'nin Azerbaycan politikasının genel çerçevesini çizerken, özel olayları ve diplomatik gelişmeleri de detaylı bir şekilde inceleyecektir. Bu çalışma, 1918-1920 döneminin tarihî bağlamını sunarak, İngiltere'nin Azerbaycan politikasının anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Britain's Azerbaijan policy in the post-World War I period, especially between 1918-1920. Factors such as Britain's strategic interests in the region, the international policy dynamics of the period and Azerbaijan's struggle for independence played an important role in shaping British policy. This thesis will try to understand the British government's relations with Azerbaijan by analyzing Britain's policies towards Azerbaijan in the light of diplomatic documents, letters and sources obtained from the press of the period. The focus of the study will be on Britain's support for Azerbaijan's independence, difficulties in diplomatic relations and changes in regional interests. In addition, it will be discussed how Britain's approach to Azerbaijan was affected by factors such as the influence of Soviet Russia, oil reserves and geostrategic location in the context of international politics of the period. While the thesis outlines the general framework of Britain's Azerbaijan policy, it will also examine special events and diplomatic developments in detail. This study aims to contribute to the understanding of Britain's Azerbaijan policy by presenting the historical context of the 1918-1920 period.