Scorzonera aucherana bitkisinin fitokimyasal ve biyolojik aktivite açısından araştırılması
Investigation of phytochemical and biological activity of scorzonera aucherana
  1. Tez No: 856220
  2. Yazar: SİBEL TAŞTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALTAY, DOÇ. DR. HÜSEYİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ülkemize endemik bitki türlerinden biri olan Scorzonera aucheriana bitkisi fitokimyasal ve biyolojik aktivite bakımından incelenmiştir. Bitkinin hekzan, diklorometan, metanol ve su ekstraktları elde edilmiş ve her bir ekstre antioksidan ve antiproliferatif aktivite yönünden testlere tabi tutulmuştur. Biyolojik aktivite testlerini takiben en güçlü etkiye sahip ekstreden sekonder metabolitlerin izolasyonu ve her bir metabolitin benzer biyolojik aktiviteleri için kromatografik işlemler gerçekleştirilmiştir. Bitki ekstraktlarıyla yapılan çalışmalar sonucunda metanol ekstraktının DPPH ve ABTS katyon radikallerini süpürme ve Demir (III) iyonlarını indirgenme yönünden tüm ekstreler arasında en güçlü etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. XTT yöntemiyle gerçekleştirilen antiproliferatif aktivite deneyleri ile ekstreler HeLa, HT29 ve LnCap hücre hatlarına karşı test edilmiş ve bu ekstreler arasında en yüksek antiproliferatif aktiviteyi HeLa hücrelerine karşı en düşük IC 50 değeri (17,16 µg/mL) ile su ekstresi sergilemiştir. Ayrıca, tüm ekstrelere karşı en hassas olan hücre hattının HeLa hücrelerinin olduğu ve ekstrelere karşı en dirençli olanın ise LnCap hücrelerinin olduğu görülmüştür. Bitkinin metanol ekstresi üzerinden gerçekleştirilen kromatografik çalışmalar sonucunda üçü bilinen (1,3-dikafeoyil küinik asit, klorojenik asit scorzopigmaekozit), ikisi yeni (Scorzopigmaekozit A ve Aucherianoside) olmak üzere 5 molekül izole edilerek spektroskopik yöntemlerle yapıları tayin edildi. İzole edilen bileşikler antioksidan ve antiproliferatif aktiviteleri ayrıca tabi tutuldu. Özellikle 1,3-dikafeoyil kinik asit ve klorojenik asit bileşiklerinin kuvvetli antioksidan aktivite gösterdiği, yeni bileşiklerin ise diğerlerine kıyasla göreceli olarak zayıf aktivite sergilediği belirlenmiştir. İzole edilen bileşikler A549 ve MCF-7 hücre hatlarına karşı test edilmiş ve 4 nolu bileşik olan Scorzopigmaekozit A'nın tüm bileşikler arasında A549 ve MCF-7 hücrelerine karşı sırasıyla 32,08 ve 37,27 µM olan en düşük IC 50 değerleri ile en güçlü antiproliferatif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Scorzonera aucheriana, one of the endemic plant species to our country, was examined in terms of phytochemical and biological activity. Hexane, dichloromethane, methanol and water extracts of the plant were obtained, and each extract was tested for antioxidant and antiproliferative activity. Following the biological activity tests, chromatographic processes were carried out for the isolation of secondary metabolites from the extract with the strongest effect. As a result of studies conducted with plant extracts, it was determined that methanol extract had the strongest effect among all extracts in terms of scavenging DPPH and ABTS cation radicals and reducing Iron (III) ions. In antiproliferative assays using the XTT method, the extracts were tested against the HeLa, HT29 and LnCap cell lines, and among these extracts, the water extract showed the highest antiproliferative activity against HeLa cells with the lowest IC 50 value (17.16 µg/mL). In addition, it was observed that the cell line most sensitive to all extracts was HeLa cells and the most resistant to extracts was LnCap cells. As a result of chromatographic studies carried out on the methanolic extract of the plant, 5 molecules have been isolated, three of which are known (1,3-dicafeoylquinic acid, chlorogenic acid, scorzopygmaecoside) and two of which are new (scorzopygmaecoside A and aucherianoside), and their structures have been determined by spectroscopic methods. The isolated compounds were further subjected to antioxidant and antiproliferative activities. It was found that 1,3-dicafeoylquinic acid and chlorogenic acid compounds in particular exhibited strong antioxidant, while the new compounds showed relatively weak activity compared to the others. The isolated compounds were tested against A549 and MCF-7 cell lines and compound 4, scorzopygmaecoside A, was found to be the most potent antiproliferative compound among all compounds with the lowest IC 50 values of 32.08 and 37.27 µM against A549 and MCF-7 cells respectively.