ULTRA HD LED televizyonların bilgisayar destekli arıza tespiti ve çözüm yöntemi
Computer aided fault detection and solution method of ULTRA HD LED televisions
  1. Tez No: 856243
  2. Yazar: CEMAL ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ULTRA HD LED televizyonlar iletişim ve haberleşme alanında günden güne değişmeler, gelişmeler ve farklı kullanım alanları oluşmaktadır. ULTRA HD LED televizyonlar gelişmekte olan sistemler çeşitliliği ve sayıları son yıllara oranla artış gösteriyor. Kullanım alanlarına göre maliyet artışı, enerji problemleri yeni çözümler ve yöntemlerin gelişmesine yol açmaktadır. Enerji tüketimi ise bu alanda çözüm bulunmaya çalışılan problemlerin başında geliyor, çünkü kullanılan ULTRA HD LED televizyonlar aktarılan verinin boyutu ve ekran genişliği ile enerji tüketimi artmaktadır. ULTRA HD LED sisteminin gelişmesiyle ortaya çıkan teknolojiler, düşük güç kullanımını, geniş alanlardaki görüntüyü destekliyor ve kullanım alanı çeşitliliğini arttırıyor. Yüksek çözünürlüklü televizyon artık dünyanın birçok yerinde tüketicilerin evlerine sıkıca yerleştirilmiştir. Geçmişten günümüze kadar ve teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte daha büyük ekran olasılığını sunan panel ekranları eski katot ışınlı tüplü televizyonlar ardından dijital televizyonun tanıtımı derken teknolojinin son harikası olan ULTRA HD LED televizyonlar üretilmiştir. Bu televizyonlar internet, uydu, ekran büyüklüğü, düşük elektrikte çalışma, video görüntü oynatma, resim görsellerini gösterme gibi birçok özelliği içerisinde barındırır. ULTRA HD LED televizyonlar besleme kartı ve ana kart olmak üzere iki elektrik aksamından oluşur. Ana karta bağlı olarak içerisinde bulunan 25Q32 entegre sayesinde ULTRA HD LED televizyonların birçok özelliğinden faydalanabilir. Yüksek gerilim gelmesi sonucu ya da yanlış yazılım atılması durumunda bu entegreler devre dışı kalarak televizyonların arızalanmasına neden olur. Bu tezin amacı sık sık arızalanan hafıza entegreleri ve ana kart üzerinde bulunan aktif devre elemanlarını nasıl ve ne gibi önlem alarak zarar vermeden düzeltebilmek ve bununla ilgili çözüm yöntemi geliştirmektir. Görüntü oranı, alınan sinyal gücü, veri hızı gibi ULTRA HD LED televizyonun ömrü açısından çeşitli ölçümler sağlayarak bu tür arızaları gidermek içindir. Elde edilen ölçümlerle, ULTRA HD LED televizyonların bilgisayar yardımıyla arıza tespiti ve çözüm yöntemi incelenmiş ve bilinçli kararlar alınmasını sağlayacağını tahmin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
ULTRA HD LED televisions are subject to changes, developments and different usage areas in the field of communication and communication day by day. ULTRA HD LED televisions, the variety and number of developing systems has been increasing compared to recent years. Depending on the areas of use, cost increases and energy problems lead to the development of new solutions and methods. Energy consumption is one of the main problems that are tried to be solved in this field, because the energy consumption of the ULTRA HD LED televisions used increases with the size of the transferred data and screen width. The technologies that emerged with the development of the ULTRA HD LED system support low power usage, images in large areas and increase the diversity of usage areas. High-definition television is now firmly embedded in consumers' homes in many parts of the world. From past to present and with the rapid development of technology, panel screens that offer the possibility of larger screens, old cathode ray tube televisions, and then the introduction of digital television, ULTRA HD LED televisions, the latest wonder of technology, have been produced. These televisions include many features such as internet, satellite, screen size, low electricity operation, video image playback, and display of picture images. ULTRA HD LED televisions consist of two electrical parts: the supply card and the main board. Thanks to the 25Q32 integrated integrated into the main board, it can benefit from many features of ULTRA HD LED televisions. As a result of high voltage or if the wrong software is installed, these integrated circuits may become disabled, causing the televisions to malfunction. The aim of this thesis is to find out how and by what precautions to take to fix frequently malfunctioning memory ICs and active circuit elements on the motherboard without damaging them, and to develop a solution method for this. It is to eliminate such malfunctions by providing various measurements in terms of the life of the ULTRA HD LED television, such as aspect ratio, received signal strength, data rate. With the measurements obtained, the fault detection and solution method of ULTRA HD LED televisions with the help of computers has been examined and we estimate that it will enable conscious decisions to be made.