Kan nötrofil seviyesi değişikliğinin total kolesterol düzeyi üzerine etkisinde karaciğer makrofaj ve ATP-bağlayıcı-kaset-taşıyıcılarının rolü
The role of liver macrophages and ATP-binding-cassette-transporters in the effect of blood neutrophil level changes on total cholesterol level
  1. Tez No: 856258
  2. Yazar: TUĞÇE AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kolesterol, nötrofiller için hücre membranında bulunan önemli bir bileşen olarak kabul edilir. Bununla birlikte, ekstraselüler kolesterolün endositoz yoluyla nötrofil membranına entegre olma kabiliyeti ve kolesterol yüzey değişimi ile bu hücrelerin işlevselliğine etki ede bilme potansiyeli bulunmaktadır. Kolesterol ve nötrofiller arasındaki ilişki inflamatuar açıdan ele alınmış olup nötrofillerin sayısında ya da fenotipinde meydana gelen değişimlerin koleste rol düzeyi üzerine olan etkisi ile halen bilinmemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu bilgiler ışığında bu tez çalışmasında anti-nötrofil serum uygulanması ile nötropenik hale getirilen farelerin kan kolesterol düzeyleri ölçülmüş ve hemogram analiz leri yapılmıştır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra karaciğerden MACS-tabanlı yöntem ile F4-80+ hücreler izole edilmiş ve bu hücrelerin ATP-Bağlayıcı-Kaset-Taşıyıcı-1 (ABCA1) proteinleri akış-sitometrisi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Cholesterol is considered an important component of the cell membrane for neutrophils. Extracellular cholesterol has the ability to integrate into the neutrophil membrane through en docytosis and has the potential to affect the functionality of these cells through cholesterol surface modification. The relationship between cholesterol and neutrophils has been discussed from an inflammatory perspective, but the effect of changes in the number or phenotype of neutrophils on cholesterol levels is still unknown. Material and Method: In the light of this information, in this thesis study, blood cholesterol levels of mice made neutropenic by the application of anti-neutrophil serum were measured and hemogram analyzes were performed. After these procedures were completed, F4-80+ cells were isolated from the liver by the MACS-based method, and the ATP-Binding-Cas sette-Carrier-1 (ABCA1) proteins of these cells were evaluated by flow-cytometry.