Nişasta bazlı film üretimi ve ilaç salınımında kullanımının araştırılması
Investigation of starch based film production and usage in drug release
- Tez No: 856290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN ARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik ve Temel İşlemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ağızda dağılan filmler, su tüketimi olmadan hızla çözünerek ilacın serbest bırakılmasına ve oral mukozadan emilmesine olanak sağlaması ve kolay uygulanabilmesi sebebi ile son yıllarda dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, ilaç kullanırken kusma veya yutma problemi olan hastaların kullanabileceği, suyun bulunamadığı durumlarda kullanım kolaylığı sağlayacak nişasta bazlı parasetamol içeren filmlerin üretilmesidir. Ağızda dağılan filmler buğday nişastası, pirinç nişastası, mısır nişastası, jelatin, sorbitol ve parasetamol kullanılarak elde edilmiştir. Filmlerin kalınlık ve ağırlıkları, pH değerleri, suda şişme indeksleri, dağılma süreleri ve ilaç salınım süreleri bulunmuştur. Filmlerin yapısal özellikleri FTIR-ATR ve TGA analizleri ile belirlenmiştir. Üretilen filmlerin dağılma sürelerinin 3 dakikanın altında olduğu ve bu süre sonunda parasetamol miktarının %80'inin çözünme ortamına salındığı belirlenmiştir. Filmlerin pH değerlerinin ağızda tahrişe neden olmayacak şekilde 7,5 ile 8,5 arasında değiştiği bulunmuştur. Yüzey pH değerlerinin ise ortalama tükürük pH değerine yakın olduğu ve mukozayı tahriş etmeyecek seviyede olduğu gözlenmiştir. FTIR-ATR analizi sonucunda ilaç yüklü oral filmlerin parasetamolün temel bağ yapısını koruyarak istenilen bütünlüğü koruduğu belirlenmiştir. TGA analizleri sonucunda en yüksek nem miktarının mısır nişastası ve jelatin kullanılarak hazırlanan filmde %7 olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmalar kapsamında elde edilen sonuçlar, ince filmlerin parasetamol aktif malzemesi için taşıyıcı biyomalzeme olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Orodispersible films have attracted attention in recent years due to their simplicity of application and quick dissolution without the need for water allowing the drug to be released and absorbed from the oral mucosa. The purpose of this research is to develop starch-based paracetamol-containing films that will be convenient to use in when water is unavailable and that can be utilized by patients who experience vomiting or difficulty swallowing their medication. Orally dissolving films were obtained using wheat, rice, corn starch, gelatin, sorbitol, and paracetamol. Thickness, weight, pH values, swelling index, disintegration and dissolution times of the films were found. The characterization of films were determined with FTIR-ATR and TGA techniques. It was found that the dissolution time of films was less than 3 minutes and at the end of dissolution time, 80% of the paracetamol amount was released into the dissolution medium. The pH values of the films varied between 7.5 - 8.5, which will not irritate the oral cavity. It was observed that the surface pH values were close to the average saliva pH and were at a level that would not irritate the mucosa. As a result of FTIR-ATR analysis, it was determined that drug-loaded oral films maintained the desired integrity by preserving the basic bond structure of paracetamol. TGA analysis revealed that the highest moisture content was 7% in the film prepared using corn starch and gelatin. The results obtained within the thesis showed that thin films can be used as carrier biomaterial for paracetamol.