T.T.K. Armutçuk Müessesesi'nde kendiliğinden yanma olayının araştırılması
  1. Tez No: 8563
  2. Yazar: ALİ OSMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İÜ OZBT Türkiye'de yalnız Zonguldak Bölgesi'nde üretilen taşkömürü, ağır sanayimizin vazgeçilmez ana girdini olarak büyük önem taşımak tadır. Ağır sanayimizin ilerlemesine paralel olarak artması ge- reken taşkömürü üretimimiz, maalesef arzu edilen seviyeye ula şamamıştır. Üretim derinliğinin artması, faylar, gaz ve toz pat lamaları, göçükler ve hepsinden önemlisi yangınlar, can, mal ve rezerv kaybına neden olarak ülke ekonomisine büyük zarar vermek tedir. Yangın olayları Armutçuk Bölge si' nde de yoğun bir biçimde gün-, celliğini korumaya devam etmektedir. Bu tez çalışmasında Armutçuk Bölgesi Büyük damarın, hava miktarına bağlı olarak kendiliğinden yanabilirlik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada, Feng ve ark. tarafından geliştirilen“yanabilirlik tekniği”kullanılmıştır. Büyük damardan alınan, 4 ayrı numune. ürerinde toplam 62 laboratuvar deneyi yapılarak, relatif tutuşma sıcakları ve ortalama sıcaklık artışları bulunmuş ve her deney için“yanabilirlik indeksi”hesaplanmıştır. Ayrıca, Sekköy ve Karacaağaç linyitleri olmak üzere 2 ayrı linyit numunesi üze rinde 15 deney yapılmıştır. Sonuçta; düşük hava akımlarında Büyük damar, düşük risk grubunda yer alırken, yüksek hava akımlarında da orta risk grubunda olduğu gözlenmiştir. Linyitte, Sekköy linyiti orta risk grubunda yer alırken, Karacaağaç linyiti yüksek risk grubunda olduğu görül müştür.
Özet (Çeviri)
iar SUMMARY !» Coal produced only in Zonguldak region in Turkey present great importance a,s an, inevitable main input of our national heavy industry. National coal production which has to increase in line with the improvement of heavy industry could unfortunately not reach to the desired level. Included in the underlying reasons are the incrase of production depths, faults, gas and dust i explosions, subsidances and more important, fires, which. at the same time cause loss of property, death and loss of reserves, thereby meaning great harm to our national economy. Fire events are still in to day's agents especially in Armutçuk region. In this thesis, it is our aim to investigate the sponta neous flammability of the Büyük coal seam in Armutçuk region depending ugon the puntity of air entrapped in. We based in this thesis on the flammability technique developed by Feng et all. Totally 62 laboratory tests have been performed on 4 seperate samples taken from the Büyük coal seam, and thus, relative flammability temperatures and avarage temperature increases have been found and the '»Flammability indices" for each tost have been calculated. Furthmore, 15 tests have been performed on 2 seperate lignite samples, ane from Sekkb'y and the other from Karacaağaç. K Conclusively, it was observed that the Büyük coal seam is included in low risk class at low air currents, and in medium risk class at high air currents, while Sekkb'y and Karacaağaç lignites are inclu ded in respectively medium and high risk classes. j'