Değişen yıldızlarda dönem ve dönem analizi
Period and period analysis in variable stars
- Tez No: 85631
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET DEĞİŞEN YILDIZLARDA DÖNEM ve DÖNEM ANALİZİ SOYDUGAN, Faruk Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Zeynel TUNCA Eylül 1999, 102 sayfa Bu tezde, ilk olarak değişen yıldızlar ve özellikleri ile ilgili bilgiler verildi. Daha sonra, değişen yıldızlarda dönem değişimi çalışmalarında oldukça önemli olan minimum veya maksimum zamanlarının belirlenme yöntemleri incelendi ve bu yöntemler karşılaştırıldı. Değişen yıldızlarda, özellikle örten çift yıldızlarda karşılaşılan O-C değişimleri verildi. Daha sonra dönem değişimini oluşturan mekanizmalar incelendi ve özellikle olası üçüncü cisim nedeniyle oluşan ışık-zaman etkisi üzerinde duruldu. Bu çalışmanın uygulaması olarak üç örten çift yıldız SV Cam, RT And ve ER Vul seçildi ve bu yıldızların yörünge dönem analizleri yapıldı. Anahtar sözcükler : Değişen yıldızlar, örten çift yıldızlarda yörünge dönem analizi.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT PERIOD and PERIOD ANALYSIS in VARIABLE STARS SOYDUGAN, Faruk MSc in, Astronomy and Space Science Department Supervisor: Prof. Dr. Zeynel TUNCA September 1999, 102 pages In this thesis, firstly, information about variable stars and their properties are given. After that, methods of determination of minima or maxima times, which are very important for study of orbital period changes, are examined and these methods are compared. O-C variations in variable stars, especially in eclipsing variable stars are handled. Then, mechanisms which explain orbital period changes are examined and especially light time effect due to a third body is considered. As an application of this study, three eclipsing binary systems, SV Cam, RT And and ER Vul are selected and orbital period changes of these stars are analysed. Key words : variable stars, orbital period changes in eclipsing binary stars.