Örten çift yıldızların dönem analizi programı: Angora
Analysis program for period changes of eclipsing binary stars: Angora
  1. Tez No: 450336
  2. Yazar: CİHAN TUĞRUL TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN VOLKAN ŞENAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Astronomide kullanılan gözlem araçlarının gelişimi ve uzay teleskoplarının varlığı sayesinde veri sayısı ve hassasiyeti gün geçtikçe ivmelenerek artmaktadır. Örten çift yıldızların O-C analizi, bu türden verilere uygulanması ve çift yıldızlara ilişkin çok farklı fiziksel parametrelerin elde edilmesi bakımından önemini hiç bir zaman kaybetmeyen temel bir analiz yöntemidir. Dönem değişiminin fiziksel sebepleri birkaç temel etkiye atfedilmiş ve bunlar matematiksel fonksiyonlar ile ifade edilebilmektedir. Gelişen bilgisayar teknolojisi ile verilere ve fonksiyonlara daha etkin istatistik analiz yöntemleri uygulanabilmekte ve bir çok bilim insanı bu analizler için kendi oluşturdukları kodları kullanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilen ANGORA, Python programlama diliyle yazılmış, arayüze sahip ve platform bağımsız, dönem değişimi analiz yöntemlerini farklı istatistik yöntemlerle çözebilen, grafik kütüphanesi aracılığıyla görsel olarakta sunabilen bir programdır. ANGORA ile dönem değişim analizi standartizasyonu sağlanması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, literatürde ayrıntılı analizleri yapılmış ve sonuçları elde edilmiş bazı sistemlerin ANGORA ile de çözümleri yapılarak ANGORA'nın performansı karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of astronomical instruments and presence of space telescopes provides the number and precision of data increasing day by day. O-C analysis of binary stars is a fundamental method of analysis that does not lose its significance and is very important to obtain physical parameters for binary stars. The physical causes of the period change are attributed to several basic influences which can be expressed by mathematical functions. Effective statistical analysis methods can be applied to data and functions with the help of developing computer technology and many scientists use codes that they have created for these kind of analysis. ANGORA is a program written in Phython programming language that has GUI, platform independent and can visualise period change analysis methods via graphical library. We aimed to provide period change analysis standardization with ANGORA. In this study, ANGORA's performance has been given comparatively by analyzing some systems that have been analyzed detailed with results in the literature.