Çiftçilerin zirai insansız hava aracı (ZİHA) teknolojisini benimsemesi, Aydın ili örneği
Farmers' adoption of agricultural unmanned aerial vehicle (AUAV) technology, example of Aydın ​​province
  1. Tez No: 856326
  2. Yazar: OSMAN PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Zirai dronlar girdi kullanımını azaltarak sürdürülebilir tarıma büyük oranda katkı sağlarlar. Bu konuda literatür oldukça azdır bu yüzden çiftçiler tarafından tarımsal dronların benimsenmesi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu makalenin amacı, çiftçilerin tarımsal işlerde kullanılmak üzere insansız hava araçlarını benimseme niyetini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Çalışma kapsamında 384 çiftçi ile yüz yüze anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler koşullu değerlendirme yöntemi, düşük ödeme sınırı tahmini, probit model regresyonu, bulanık eşli karşılaştırma ve VIKOR tekniği olmak üzere farklı istatistik, ekonometrik ve karar teknikleri analiz edilmiştir. Sonuçlar devlet desteğinin, ZİHA satın alma kararları üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösterdi. Çiftçilerin öncelik borçlanma kanalı tercihi faizsiz kredi oldu. ZİHA'yı kiralama isteği, satın alma isteğinden fazlaydı. Çiftçiler kiralama için dekara 28,75 TL ücret ödemeye razı oldular. Kiralama hizmetinin sunumunda kooperatifleri tercih ettiler. Genel olarak yaşı genç, teknolojiye karşı ilgili, tarımsal geliri yüksek çiftçiler ZİHA benimseme profilini çizdi. Bu araştırmadan elde edilen bilgiler ZİHA teknolojisinin benimsenmesi için karar vericilere yeni ipuçları sunar. Bu araştırmadan elde edilen bilgiler hem ZİHA teknolojisinin benimsenmesi için karar vericilere yeni ipuçları sunar, hem de olası piyasa aktörleri için tutundurma sürecine katkı sağlama.
Özet (Çeviri)
Agricultural drones enable the organized organization to contribute greatly to sustainable agriculture. Literature on this subject is quite sparse, so there is not much information about the adoption of management drones by farmers. The purpose of this article is to explore the options and features of farmers in choosing unmanned aerial vehicles for use in management work. Within the scope of the study, face-to-face surveys were conducted with 384 farmers. Different statistics, econometric and decision techniques were analyzed for the data obtained, including the conditional evaluation method, low payout forecasts, probit model regression, comprehensive matched comparison and VIKOR system. As a result, it was seen that government support had a positive effect on ZİHA purchasing decisions. The bright borrowing channel choice of farmers was interest-free loans. The desire to rent ZİHA was greater than the intention to purchase it. Farmers agreed to pay 28.75 TL per decare for rental. They preferred cooperatives in the provision of rental services. In general, farmers who are young, interested in technology, and have high management income drew the ZİHA adoption profile. The information obtained from this research offers new ways for decision makers to adopt ZİHA technology. The information obtained from this research both offers new clues to decision makers for the adoption of ZİHA technology and provides promotional contributions for possible market actors.