Vücut kitle indeksi ile gömülü üçüncü molar cerrahisinin postoperatif morbiditesi arasindaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body mass ındex and postoperative morbidity of ımpacted third molar surgery
- Tez No: 856358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DENİZ KARSLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gömülü üçüncü molar cerrahisi, ağız diş çene cerrahisi alanında en sık uygulanan girişimlerdendir. Bu işlemlerim ardından, ödem, ağrı, trismus, enfeksiyon gibi komplikasyonlar beklenmekle birlikte iyileşme sürecinde hastaların yakınmalarını azaltmaya yönelik araştırma çalışmaları yaygındır. Çalışmamızda vücut kitle indeksi ile gömülü üçüncü molar cerrahisi sonrası gelişen morbidite arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. 80 hasta; dünya sağlık örgütü vücut kitle indeksi sınıflamasına göre zayıf, normal, fazla kilolu ve obez olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Hastaların preoperatif, postoperatif 2. ve 7. günlerde; ödem, ağız açıklığı ve lokal kan akımı ölçümleri yapılmıştır. Postoperatif ağrı puanlamaları ve enfeksiyon, alveolit ve yara dehisensi oluşum sıklığı kontrol muayenelerinde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Impacted third molar surgery is one of the most common procedures in oral and maxillofacial surgery. Although it is expected to have complications such as edema, pain, trismus and infection postoperatively, the research studies maintain their frequency in order to reduce the discomfort of patients during the healing process. Our study aimed to examine the relationship between body mass index and postoperative morbidity after third molar surgery. 80 patients were divided into four groups as“underweight, normal, overweight and obese”according to the body mass index described by World Health Organization. Patients' edema, and mouth opening, local blood flow were measured preoperatively and also on the 2nd and 7th days following the surgery. Postoperative pain scores and the frequency of infection, alveolitis and wound dehiscence were also recorded at follow-up examinations.