Acil servise başvuran iskemik inme tanısı alan hastalarda sistemik inflamatuvar indeksin bir aylık mortalite ile ilişkisi
The relationship between systemic inflammatory index and one-month mortality in patients diagnosed with ischemic stroke presenting to the emergency department
- Tez No: 856357
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: İskemik inmenin inflamatuvar süreçlerle ilişkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. İnflamasyonun göstergesi olarak monosit, lenfosit, platelet, nötrofil, RDW gibi tam kan sayımı parametreleri birçok çalışmada yer almıştır. Fakat son dönemde yapılan çalışmalarda tek parametreli inflamatuvar belirteçler yerine nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, lenfosit/monosit oranı, sistemik inflamatuvar yanıt indeksi ve sistemik inflamatuvar indeks gibi çok parametreli oransal belirteçlerin prognozu öngörmede daha etkin olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada da acil servis başvurusunda iskemik inme tanısı alan hastalarda sistemik inflamatuvar indeksin kısa dönem mortalite ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2020-31.12.2022 tarihleri arasında S.B.Ü. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvurusunda iskemik inme tanısı alan 18 yaş ve üzeri hastalar incelendi. Bu hastaların hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden demografik ve klinik verileri kaydedildi. Laboratuvar parametreleri kullanılarak sistemik inflamatuvar indeksleri hesaplandı ve 28 günlük mortalite ile olan ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza iskemik inme tanısı alan 1266 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortancası 70 (minimum-maksimum= 22-98) olarak belirlendi. Hastaların 656'sının (%51,8) erkek cinsiyete sahipti. Çalışmaya dahil edilen hastaların sistemik inflamatuvar indeks ortalaması 1065,666±1373,364 (minimum-maksimum= 6,911-19885,074) olarak hesaplandı. Sistemik inflamatuvar indeksin mortaliteyi öngörmeye yönelik uygulanan ROC eğrisi analizinde kesme değer 1030,086 olarak belirlendi. Duyarlılığı 0,521, özgüllüğü 0,736 bulundu. Sistemik inflamatuvar indeksin kesme değerine göre hastalar gruplandırılıp karşılaştırıldığında entübasyon uygulanması [ Sİİ˂1036,086=36(%4), Sİİ≥1036,086=39(%10,4), p˂0,001], 28 günlük mortalite [ Sİİ˂1036,086=78(%8,8), Sİİ≥1036,086=85(%22,6), p˂0,001 ] ve 180 günlük mortaliteyi [Sİİ˂1036,086=161(%18,1), Sİİ≥1036,086=137(%36,4), p˂0,001] öngörmede etkili olduğu görüldü . Yapılan Kaplan-Meier sağkalım analizine sistemik inflamatuvar indeksi kesme değerin üzerinde olan grupta sağ kalan hasta sayısı ve ortalama sağkalım süresinin anlamlı bir şekilde azaldığı görülmüştür [ Sİİ≥1036,086 n:376, sağ kalan hasta sayısı:291(%77,4) OS:24,2, Sİİ˂1036,086 n:890 sağ kalan hasta sayısı:812(%91,2) OS:26,7] (p˂0,001). Sonuç: İskemik inme tanısı alan hastalarda hesaplanan sistemik inflamatuvar indeksin 28 günlük mortaliteyi öngörmede etkin olduğu görülmüştür. Bunun yanında 180 günlük mortalite ve entübasyon uygulanması üzerinde de etkili olduğu görülmüştür. Fakat uygulanan trombolitik tedavi ve hastanede yatış süreci ile bir ilişkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: In many studies, it has been demonstrated that ischemic stroke is associated with inflammatory processes. Parameters from complete blood count such as monocytes, lymphocytes, platelets, neutrophils, and RDW have been featured in numerous studies as indicators of inflammation. However, recent studies have shown that multi-parametric proportional markers such as neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, systemic inflammatory response index, and systemic inflammatory index are more effective in predicting prognosis compared to single-parameter inflammatory markers. In this study, we aimed to demonstrate the relationship between systemic inflammatory index and short-term mortality in patients diagnosed with ischemic stroke presenting to the emergency department. Methods: In our study, we examined patients aged 18 and over who were diagnosed with ischemic stroke upon admission to the emergency department of Izmir Bozyaka Training and Research Hospital, SBÜ, between January 1, 2020, and December 31, 2022. Demographic and clinical data of these patients were recorded through the hospital information management system. Systemic inflammatory indices were calculated using laboratory parameters, and their relationship with 28-day mortality was evaluated. Results: Our study included 1266 patients diagnosed with ischemic stroke. The median age of the patients was 70 years (range: 22-98). Of these patients, 656 (51.8%) were male. The mean systemic inflammatory index of the included patients was calculated as 1065.666±1373.364 (range: 6.911-19885.074). The cutoff value for predicting mortality in the ROC curve analysis of the systemic inflammatory index was determined to be 1030.086, with a sensitivity of 0.521 and specificity of 0.736.