Hitit dönemi törensel seramik kapları ve güncel uygulamaları
Hittite period ceremonial ceramic vessels and current applications
- Tez No: 856361
- Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Anadolu topraklarında gelişmiş, sahip olduğumuz kültür mirasımız olan, Hitit Dönemi törensel seramik kapları incelenmiştir. Hitit İmparatorluğu, antik çağın en eski ve en güçlü imparatorluklarından biridir ve bugünkü Türkiye'nin Konya, Çorum, Ankara ve Hatay bölgelerinde bulunan tarihi kalıntıları ile tanınır. Hitit İmparatorluğu, törensel ve günlük hayatta kullanılan çeşitli seramik kapları üretmiştir. Bu kaplar, törensel amaçlı olarak kullanılır ve günlük yaşamın yanı sıra evlilik törenleri, tanrıların onurlandırılması gibi önemli olaylar için de kullanılırdı. Hitit Dönemi törensel seramik kapları, törensel semboller ve hayvan figürleri gibi süslemelerle bezenmiştir. Bu süslemeler, törensel kültürü ve inançları yansıtır. Bu kaplar, antik çağ medeniyetlerinin yaşam tarzını ve inançlarını anlamaya yardımcı olan önemli tarihi eserlerdir. Günümüzde de tarihi ve kültürel mirasımızın bir parçası olarak korunmakta ve gelecek nesillere aktarmaktadır. Bu çalışmada yapılan uygulamalar, geleneksel Hitit motifleri ve sembollerini kullanarak geçmişle bağlantı kurmayı ve kültürel mirası günümüze taşımayı amaçlamakta olup Anadolu'nun zengin kültür mirasına katkıda bulunmayı ve Hitit Dönemi sanatını modern bir perspektifle yeniden yorumlamayı hedeflemektedir. Uygulama aşamasında üretilen seramik kaplar, geleneksel Hitit sanatının esaslarından esinlenerek özgün tasarımlar içermekte ve bu tasarımlar aracılığıyla geçmişin estetiğini günümüzde canlı tutmaktadır. Törensel semboller ve figürler, eserlere derinlik katmakta ve sadece estetik bir değer eklemekle kalmayıp aynı zamanda kültürel anlam taşımalarını sağlamaktadır. Bu uygulamalar, geleneksel sanatın modern yaratıcılıkla birleştirilerek kültürel mirası yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma çabasının bir yansımasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ceremonial ceramic pots of the Hittite period, which are our cultural heritage and developed in the Anatolian lands, were examined. The Hittite Empire is one of the oldest and most powerful empires of antiquity and is today known for its historical ruins found in Turkey's Konya, Çorum, Ankara and Hatay regions. The Hittite Empire produced various ceramic vessels used in ceremonial and daily life. These vessels were used for ceremonial purposes and were used for important events such as marriage ceremonies, honoring the gods, as well as daily life. Ceremonial pottery from the Hittite period was decorated with ceremonial symbols and ornaments such as animal figures. These decorations reflect ceremonial culture and beliefs. These vessels are important historical artifacts that help to understand the lifestyle and beliefs of ancient civilizations. Today, it is preserved as a part of our historical and cultural heritage and passed on to future generations. These practices aim to convey the cultural distributions of the past by using traditional Hittite motifs and symbols and aim to contribute to the rich culture of Anatolia and reinterpret the art of the Hittite period with a modern perspective. Ceramic pots produced during the application phase include original care, inspired by the principles of traditional Hittite art, and thus keep the currentness of the past alive today. Ceremonial symbols and figures enter the depths of the works and ensure that they not only indicate an aesthetic value but also carry cultural meaning. These practices are a continuation of the effort to keep cultural production alive and transfer it to future generations by combining traditional art with modern creativity.