Technical and economical analysis of solar energy usage of water treatment and pumping system
Su arıtma ve pompalama sistemi için güneş enerji kullanımının teknik ve ekonomik analizi
  1. Tez No: 856373
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULATEEF JABER JABER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GELİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, PVsyst yazılımı kullanılarak düzenlenen bağımsız bir su pompalama ve arıtma simülasyon sisteminin teknik ve ekonomik analizini sunmaktadır. Kuyu suyu ile fotovoltaik panel enerjisinin birleşimine dayanan bu sistem, ters osmoz sistemini kullanan bir arıtma sistemini devreye sokmak için kullanılır. Çalışma, Irak'ın güney bölgesindeki Basra şehrinde, şehir merkezine uzak bir yerde bulunan bir tesiste günlük yaklaşık 9 metreküp olan kullanılabilir su talebi sorununu çözmeye çalışmaktadır. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır; Devre A (güneş enerjisi pompalama bölümü) ve Devre B (ters ozmoz bölümü). Devre A; Güneş panellerinden elde edilen elektrik enerjisi ile enerji depolamaya gerek kalmadan doğrudan kuyudan su alınıp depoya gönderilir ancak devre B'de pv panellerden elde edilen enerji akülerde depolanarak günün belirli saatlerinde çalıştırılır. Testler, farklı statik seviyelere (10, 20, 30 m) ve PV panellerin farklı eğim açılarına (15, 30, 45 °) sahip koşullarda, üç farklı kuyu üzerinde yapıldı. Her bir kuyu için simülasyon işlemleri yapıldığında 10 m statik seviyeli ve 45 derecelik sistem verimliliği ve yatırım geri dönüşünün %75,2 ve sıralı kuyuda %523,5 olduğu, ancak 20 m statik seviyeli kuyu ve 45 derecelik sistem verimliliğinin %65,9 olduğu görülmektedir. yatırımın geri dönüşü %496,9, aynı zamanda 30 m statik seviyede 45 derece sistem verimliliği %79 ancak yatırımın geri dönüşü %470'dir. ANAHTAR KELİMELER: Solar Pompalama, Yenilenebilir Enerji, Güneş Radyasyonu, Derin Kuyu, RO Sistemi, PVsyst, Su Arıtma, Ekonomik Değerlendirme
Özet (Çeviri)
this study presents a technical and economical analysis of an independent pumping and treating water simulated system that has been arranged by using PVsyst software. This system which depends upon the combination of the well's water and the solar panel's energy, is used to activate a purification system that uses the Reverse Osmosis system. The study tries to solve the problem of demand for usable water for daily usage in the facility, which is about 9 cubic meters per day in the place, which is located in Basra city in the southern region of Iraq but away from the city center. This thesis consists of two sections, circuit A (solar pumping section) and Circuit B (reverse osmosis section). Circuit A; with the electric energy obtained from solar panels, water is obtained directly from the well and sent to the tank without the need for energy storage, however circuit B, the energy obtained from PV panels is stored by batteries and operated at certain times of the day. The tests were on three different wells with different static levels( 10, 20, 30 m) with different tilt angles of PV panels (15, 30, 45˚). After making the simulation processes for each well it shows that 10 m static level and 45 deg system efficiency and return of investment is 75.2% and 523.5% in a row well, However, 20 m static level well and 45 deg system efficiency is 65.9 % and return of investment is 496.9 %, at the same time 30 m static level with 45 deg system efficiency 79 % but the return of investment 470 %. KEYWORDS: Solar Pumping, Renewable Energy, Solar Radiation, Deep Well, RO System, PVsyst, Water Treatment, Economic Evaluation.