Metisilin dirençli staphylococcus aureus (MRSA) bakteriyemili hastaların değerlendirilmesi ve apache II, sofa, pitt bakteriyemi skorlarının mortaliteyi ön görmedeki rolü
Evaluation of patients with methicillin-resistant staphylococcus aureus (MRSA) bacteremia and the role of apache II, sofa, pitt bacteremia scores in predicting mortality
- Tez No: 856374
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: MRSA hastane ve toplum kaynaklı enfeksiyonlara neden olan, ilaca dirençli en yaygın patojenlerden biri olarak geniş çapta tanınmaktadır. MRSA, kan dolaşımı enfeksiyonunun yaygın bir nedenidir ve sıklıkla invaziv enfeksiyonlar ve yüksek ölüm oranlarıyla ilişkilidir. Amaç: MRSA'ya bağlı kan dolaşım enfeksiyonlarında epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar verilerinin mortaliteye etkisinin değerlendirilmesi; APACHE II, SOFA ve Pitt bakteriyemi skorlarının mortalitede etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya hastanemizde 01.01.2018-01.03.2023 tarihleri arasında yoğun bakımlar ve diğer yataklı birimlerde takip edilen hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru anındaki vital bulguları, ek hastalıkları, laboratuvar tetkikleri ve bakteriyemi skorları kaydedildi. Dosya kayıtlarında bulunan fizik muayene, klinik bulgular, laboratuvar bulguları ve komorbiditeleri aracılığıyla APACHE II, SOFA ve Pitt bakteriyemi skorları hesaplandı. Çalışmaya alınan hastaların mortalite risk faktörleri değerlendirildi ve mortaliteyi öngörmede skorlamalar birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya hastaneye yatışında veya yattığı süre içerisinde MRSA bakteriyemisi saptanan toplam 67 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 65,7±16 olup 27'si (%40.3) kadın, 40'ı (%59.7) erkekti. Çalışmaya alınan 67 hastanın 28'i (%41.8) öldü, 39'u (%58.2) hayatta kaldı. Hayatta kalanlara kıyasla ölen grupta yaş ortalamasının fazla olduğu ve bunun istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p=0.008). Hemodiyaliz kateteri olmayanlarda ölüm oranı kateteri olanlara oranla daha yüksek saptanmış olup bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulundu (%50'ye oranla %23.8) (p=0.044). Ampirik antibiyotik seçiminde, hastaların 33'üne (%49.3) MRSA'ya etkili uygun ampirik antibiyotik başlanılmış olup 34 (%50.7) hastaya uygun başlanılmadığı görüldü. Hemodiyaliz kateterinden diyalize giren 21 hastanın ise 16 'sına (%76.2) uygun ampirik antibiyotik başlanıldığı görüldü. MRSA ilişkili KDE tanısı alan hastalarda bakteriyemi tanısı anında sepsiste olan 25 hastanın 21'i (%84) hayatını kaybetmiş olup mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0.001). Yine aynı şekilde bakteriyemi tanısı anında septik şokta olan 14 hastanın tamamı hayatını kaybetmiş olup mortalite istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.001). Ölen hastalarda, tanı anındaki laboratuvar değerlerinde RDW (54.8'ye karşı 47.3, p=0.001) ve LDH (644.9'ye karşı 274.7, p=0.001) değeri yüksek olması ve albümin değerinin düşük olması (2.5'ye karşı 2.9, p=0.001) istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Tedavisi başlanan hastalarda tedavisinin 3. ve 7.
Özet (Çeviri)
Introduction: MRSA is widely recognized as one of the most common drugresistant pathogens causing hospital and community-acquired infections. MRSA is a common cause of bloodstream infection and is often associated with invasive infections and high mortality rates. Objective: In this study, it was aimed to evaluate the effect of epidemiological, clinical and laboratory data on mortality in bloodstream infections due to MRSA; and compare the effectiveness of APACHE II, SOFA and Pitt bacteremia scores in predicting mortality. Materials and methods: Patients who were followed up in intensive care units and other inpatient units in our hospital between 01.01.2018 and 01.03.2023 were included in the study. The patients' vital signs, comorbidities, laboratory tests and bacteremia scores at the time of admission were recorded. APACHE II, SOFA and Pitt bacteremia scores were calculated based on physical examination, clinical findings, laboratory findings and comorbidities. Mortality risk factors of the patients included in the study were evaluated and the scores were compared with each other in predicting mortality. Results: A total of 67 patients with MRSA bacteremia detected at admission to the hospital or during hospitalization were included in the study. The average age of the patients was 65.7±16 years, 27 patients (40.3%) were women and 40 (59.7%) were men. Of the 67 patients included in the study, 28 (41.8%) died and 39 (58.2%) survived. It was determined that the average age was higher in the deceased group compared to the survivors and this was statistically significant (p = 0.008). The mortality rate was found to be higher in those without a hemodialysis catheter than in those with a catheter, and it was found to be statistically significant (23.8% compared to 50%) (p = 0.044). 33 (49.3%) of the patients were started on appropriate empirical antibiotics effective against MRSA, and 34 (50.7%) patients were not started on appropriate empirical antibiotics. It was observed that appropriate empiric antibiotics were started in 16 of 21 patients (76.2%) who underwent dialysis through the hemodialysis catheter. In patients diagnosed with MRSA-associated BSI, 21 of 25 patients (84%) who had sepsis at the time of bacteremia diagnosis died, and it was found to be statistically significant in terms of mortality (p=0.001). Likewise, all 14 patients with in septic shock died, and mortality rate was found to be significantly higher (p=0.001). In deceased patients, RDW (54.8 vs. 47.3, p=0.001) and LDH (644.9 vs. 274.7, p=0.001) values were higher and albumin value was lower (2.5 vs. 2.9, p=0.001) at the time of diagnosis. It was found to be statistically significant.